6 Eylül 2014 Cumartesi

Kedi Otu

Bu yazımızda , kedi otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okuyucularımız için araştırdık. umuyoruzki sizlerin yararlanabileceği bir yazı olur. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.


 

Kedi Otu

 

Kedi otu (Valerianaceae), kökboyasıgiller familyasındandır. Yanındaki ağaçlara sarılarak 50 metre kadar uzayabilen , tırmanıcı,odunsu görünüşlü bir bitkidir. Kedipençesi denmesinin nedeni dallarda kedi pençesini andırır karşılıklı ikişerli dikenin bulunmasıdır.

Nemli Amazon ormanlarında en çok Peru’da küçük bir bölgede ve komşu ülkelerde bulunur.Gövdenin ve köklerinin iç kısımları kullanılır. 2000 yıldan bu yana Peru’daki kimi kabileler bu bitkiye büyülü kutsal bir varlık olarak bakmışlar;onun gövdeleriyle ruhlarını etkilediğini düşünmüşlerdir.

Kedi otu başka hiç bir bitkide bulunmayan volatile yağlardan valepotrit, valeranic acid, valeranone, valereal maddelerini içerir. Pineol,borneol,sineol,karofilen,azulen gibi başka bitkilerde de bulunan yağ asitlerini de ihtiva eder.

 

Kedi Otunun Faydaları


Vücutta iltihap kurutucu,anti-spazmodik ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Ayrıca kökler ağrıyı hafifleten ve vücudu rahatlatan alkoloidler içerir. İçerdiği diğer aktif maddeler rutin,beta-sitosterol,salisilik asit ve kolindir.
  • Eklem ve romatizma ağrılarını hafifletir, gebeliği önler, bağışıklık sistemini güçlendirir
  • Kedi otu çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.
  • Sinir sistemi rahatsızlıkları ve tüm vucudun rahatlatılması için en iyi sinir yatıştırıcı bitkilerden biridir.
  • Ayrıca ağrı kesici,mide yatıştırıcı,gaz giderici,teskin edici,hipnotik ve tansiyon düşürücü ve anti bakteriyal etkilere sahiptir.
Ağrı kesici olarak tansiyon kaynaklı baş ağrılarında, migrende, eklem iltihabında, kas ağrılarında faydalıdır.


Kedi Otu Nasıl Kullanılır

 

Kedi otu en çok sinirlilik, depresyon,korku,endişe,sinir harabiyeti, histeri,kuruntu,vehim,sinirsel tansiyon ve uykusuzluk hallerinde etkilidir. Sadece uyuma güçlüğünü tedavi etmekle kalmaz,uyku kalitesini de artırır.

Kedi otunu sıcak ya da soğuk bir bardak suya bir çay kaşığı (2,5 gram) atıp demleyebilirsiniz. Ya da bir tatlı kaşığı ince kıyılmış kedi kökünü bir bardak soğuk suda 10 saat beklettikten sonra içebilirsiniz. 

Önemli uyarı: Kedi otu-kökü sentetik ilaçlarla bir arada tüketilmemelidir..

Yazımızın sonuna gelirken,  kedi otunun faydaları ve kullanım yöntemleriniele aldığımız makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğu ümidiyle, sıradaki yazımızında dikkatizini çekebilecel bir yazı olduğunu düşünüyor, okumanızı tavsiye ediyoruz. ilginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KEDİPENÇESİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder