6 Eylül 2014 Cumartesi

Kedi Pençesi Otu

Kedi pençesi otunun faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine kaleme alınan makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir makale olmasını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kedi Pençesi Otu

 

Kedi pençesi otu (Uncaria tomentosa); Kökboyasıgiller familyasındandır. Kedi pençesi otu Avrupa,Kuzey Amerika ve Kuzey Asya ‘da yetişir.150 değişik türü vardır. Kökleri kullanılır.

Yanındaki ağaçlara sarılarak 50 metre kadar uzayabilen , tırmanıcı,odunsu görünüşlü bir bitkidir. Küçük pembe-beyaz çiçekleriyle çekici bir görüntüsü vardır fakat köklerinin kokusu pek hoş değildir. Bu koku kedilerin çok hoşuna gider, bitkinin toprağını kazıp kökünü çıkarmaya çalışırlar. Bu yüzden bitkiye kedi otu denmiştir.

Nemli Amazon ormanlarında en çok Peru’da küçük bir bölgede ve komşu ülkelerde bulunur. Gövdenin ve köklerinin iç kısımları kullanılır. 2000 yıldan bu yana Peru’daki kimi kabileler bu bitkiye büyülü kutsal bir varlık olarak bakmışlar; onun gövdeleriyle ruhlarını etkilediğini düşünmüşlerdir.

Etno-botanikçiler bunun anlamını bitkinin tıbbi etkisinin gücüne bağlanmışlardır.Yerliler bitkiye sindirim sindirim kolaylaştırıcı bağışıklık sistemini güçlendirici , iltihap giderici, kansere karşı ilaç olarak kullanılmışlardır.

Kedi pençesi otu başka hiç bir bitkide bulunmayan volatile yağlardan valepotrit, valeranic acid, valeranone, valereal maddelerini içerir. Pineol, borneol, sineol, karofilen, azulen gibi başka bitkilerde de bulunan yağ asitlerinide ihtiva eder.

Bu yağlar vücutta iltihap kurutucu,anti-spazmodik ve rahatlatıcı etkiye sahiptir.Ayrıca kökler ağrıyı hafifleten ve vücudu rahatlatan alkoloidler içerir. İçerdiği diğer aktif maddeler rutin,beta-sitosterol,salisilik asit ve kolindir.

 

Kedi Pençesi Otunun Faydaları

 

  • Eklem ve romatizma ağrılarını hafifletir, gebeliği önler, bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Sinir sistemi rahatsızlıkları ve tüm vucudun rahatlatılması için en iyi sinir yatıştırıcı bitkilerden biridir. 
  • Ayrıca ağrı kesici,mide yatıştırıcı,gaz giderici,teskin edici,hipnotik ve tansiyon düşürücü ve anti bakteriyal etkilere sahiptir.


Kedi otu en çok sinirlilik,depresyon,korku,endişe,sinir harabiyeti, histeri,kuruntu,vehim,sinirsel tansiyon ve uykusuzluk hallerinde etkilidir. Sadece uyuma güçlüğünü tedavi etmekle kalmaz,uyku kalitesini de artırır. Kedi otu kullanan hastalar sabah gayet dinç ve dinlenmiş olarak uyanırlar,uyku hapları gibi sersemlik yapmaz.

Bir ağrı kesici olarak tansiyon kaynaklı baş ağrılarında, migrende, eklem iltihabında,kas ağrılarında faydalıdır. Hissizlik , karıncalanma , ağrı ve kas zayıflığı gibi durumlar kedi otu kullanımıyla etkili biçimde kontrol edilebilir.Kedi Pençesi Otunun ZararlarıDİKKAT: 
Kedi pençesi otu, kötü kokusu az da olsa mide şikayetlerine yol açabilir. Reçeteli uyku ilaçlarının yada sakinleştiricilerin kedi pençesi otuyla birlikte alınmaması gerekir.


Kedi Pençesi Otu Nasıl Kullanılır

 

Ülkemizde yetişmesi için doğal koşullar bulunmayan kedi pençesi otunun kabuğunun içi sıvı özler, kapsüller ve çay yapmak için kullanılır.

Kedi pençesi cilde de uygulanabilir. Yetişkinlerde dikkat eksikliği tedavisinde kullanılır. Bitki çocuklardaki çeşitli sinir rahatsızlıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Yazımızın sonuna gelirken,  Kedipençesi otunun faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlenen makalemizn sizler için faydalı olduğu umudunu taşıyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumala dileriz.

Bir sonraki makalemiz: KEKİK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder