9 Eylül 2014 Salı

Keklikgözü otuKeklikgözü otunun özelliklerini incelediğimiz yazımızın okurlarımızın yararlanabileceği bir yazı olması temennesiyle iyi okumalar dileriz.

 

 

Keklikgözü Otu


Keklikgözü otu (Adonis Vernalis): Kırmızı-turuncu renkte çiçekler açan, parçalı yapraklı, 40 cm boylarında, otsu bir bitkidir. Genelde tarla kenarlarında,kırlarda ve otlak alanlarında bulunur. Yaprakları tıpkı dere otu gibi parçacıklı bir yapıya sahiptir.  Cymarin ve alkaloid içerir.

Keklikgözü otu;  Orta ve Güney Avrupa ile yurdumuzda Ankara, Eskişehir, Kastamonu, İsparta, Muğla yöreleri yo­ğunlukta bulunmaktadır.

İçeriğnde özellikle kalp sağlığı açısından önem taşıyan; glikozitler olup en önemlileri; Adonitoxin k-Strophanthin,  Cymarin, Adonitoxoligenin ve Strophanthidol içerir. Flavonitler; Vitexin ve Adoniverniths Şeker alkoller; Sorbitol ve Ribitol C-vitamini, kolin ve Adonit içerir.

 

Keklikgözü Otunun Faydaları

 

Kalbi kuvvetlendirir. Sinirsel çarpıntılarda ve tansiyon düşüklüklerinde faydalıdır. Bununla birlikte, etkisi zayıf ve kısa sürelidir. İdrar söktürücü etkileri de vardır. Mesaneyi rahatlatır. Keklikgözü sinirsel çar­pıntılarda ve basit tansiyon düşüklüklerinde etkilir.

Ataklara bağlı olarak gelişen çarpıntıyı keser. Düşük tansiyona karşı faydalı etkiler gösterir. Kalbin dış etkilere karşı direncini artırır ve hastalıklara karşı dayanıklı olmasını sağlar.

 

Keklikgözü Nasıl Kullanılır

 

Mayıs ve haziranda toplanan keklik otu havalı ve güneşli bir yerde kurutulur (ıslanmaması gerekir) ve porselen veya uygun kaplarda muhafaza edilir.Çiçekleri toplanıp kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanıp içilebilir.

 

Keklikgözü Çayı

 

Çiçekleri toplanıp kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanıp içilebilir. 1 bardak kaynar suya, 4 gr ince kıyılmış bitki konur soğuyunca süzülür, günde 2-3 bardak içilir.

Çiçekler kurutularak kaynatılıp çay olarak tüketilebilidiği gibi ayrıca kurutulan bu çiçekler toz haline getirilip bal ile de tüketilebilir.

Yazımızın sonuna gelirken, keklikgözü otu hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

 Sıradaki makale:  KEREVİZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder