6 Eylül 2014 Cumartesi

Kenevir


Bitkilerimiz.org olarak, okuyucularımızın yararlanabilmesi için özenle hazırladığımız , kenevirin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkındaki çalışmamızın sizlerin beeğeneceği bir yazı olduğu temennisiyle iyi okumalar dileriz.

 

Kenevir

 

Kenevir (Cannabis), Cannabaceae familyasına ait, tek yıllık bitki cinsidir. Anavatanı Orta Asya’dır. Ilıman ve Tropik bölgelerde yetişir ve kültürü yapılır. Çiçekleri sarı renkte ve salkım halinde olan bir bitkidir.

Yaprakları uzun saplı, karşılıklı ve el şeklindedir. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ayrı bitkilerdedir. Erkek çiçekler yaprakların koltuğunda salkım durumunda toplanmışlardır. Dişi çiçekler küçük yaprakların koltuklarında olup hemen hemen sapsızdırlar.

Meyve 3-5 mm boyunda, mercimek şeklinde, grimsi veya yeşilimsi esmer renklidir. Gövdeleri dik ve içi boş olup üzerleri dikenimsi tüylerden dolayı pürtüklüdür. Hint Keneviri ya da Kendir Otu olarak da bilinen bu bitkiden uyuşturucu madde de elde edildiği için ekimi sınırlandırılmıştır.

Kenevir bitkisi, 1930′larda ABD’de çıkarılan “Marihuana Vergi Yasası” ile yetiştirilmesine engeller getirildikten sonra adım adım tüm dünyada yasaklanmıştır. Yasaklamanın bilimsel açıdan çok, ekonomik ve siyasi çıkar gruplarınca yapıldığı düşünülmektedir.

Türkiye’nin hemen her yöresinde yetişir ve yetiştirilebilir, fakat esrar yapımında kullanıldığından dolayı Kanunen yasaktır ve ekimi yapılmamaktadır.

Kenevirin Faydaları


Mide ve bağırsak hastalıkları ile idrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır. Prostat şikayetlerinde de faydalı olabilir.
  • Yatıştırıcı ve uyarıcıdır.
  • Yapraklarının haşlaması lapa olarak romatizma ağrılarını hafifletir.
  • Balgam söktürür.
  • Mide ve bağırsak hastalıklarına iyi gelir.
  • İdrar yolu iltihaplarına karşı faydalıdır.
  • Prostat şikayetlerinde de faydalı olur.
  • Yapraklarının haşlaması lapa olarak romatizma ağrılarını hafifletir.
  • Balgam söktürür.
Kenevirin lifleri iplik elde etmek için kullanılır. Ayrıca, kenevirde uyuşturucu hammaddesi ve kenevir yağı da vardır. Fazla kullanılmamalıdır.

 

Kenevir Otu Nasıl Kullanılır

 

Kenevir tohumu ezildikten sonra sıcak sütte demlenip süzülerek ya da bal ile macun yapılarak kullanılabilir.

Tohumu ise oldukça yağlı olması açısından yakıt ve oldukça besleyici olması açısından da gıda olarak kullanılmaktadır. Sabun yapımı ve boya yapımında da tohumlarından yararlanılır. 

Tohumları kuşların en sevdiği besinlerden biridir. İnsanlık tarihinin en eski bitkisel ham madde kaynağı olan, saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılan bir bitki türüdür.

Dişi kenevir otunun baş kısmı, dalları ve yapraklarının toplanıp kurutulması ve ufalanıp toz haline getirilmesiyle esrar elde edilmiş olur. 

Dişi kenevirin yasaklanması için neden olarak gösterilen döllenmemiş bitkinin goncalı üst kısımlarında yoğun olarak bulunan tetra-hidro-kanabinol (THC) maddesidir bu uyarıcı madde, kenevir bitkisinin çiçekli tepe kısımlarında reçine denilen koyu bir sıvı da bulunur ve keyif verici maddeler özellikte bu kısımda bulunmaktadır.

Kenevirin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabilği bir yazı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KENGER OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder