6 Eylül 2014 Cumartesi

kenger Otu


Bu yazımızda , kenger otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında bilgileri derlemiş olup, siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi için beğeninize sunmuş bulunuyoruz. Umarız sizlerde makalemizden faydalanabilir ve okurken keyif alabilirsiniz. İyi okumalar.

 

Kenger Otu

 

Kenger (Gundelia tournefortii) , papatyagiller familyasından 40-50 cm yüksekliğinde, tüylü çok yıllık, sütlü, dikenli bir otsu bitki türüdür.

Gövdeleri basit veya az dallı, kısa ve kalındır. Yapraklar derimsi, damarlı beyazımsı tüylü, gövdedekiler sapsızdır. Çiçek durumu küreye bir baş şeklindedir.

 Çiçekler morumsu-kırmızı renklidir. Baş kısmı olgunlukta sarımsı-yeşil renk alır ve dikenler hariç1 cm kadar uzunlukta olup serttir.

Türkiye’de; Orta, Doğu, Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesinde sıklıkla görülür. Halk tarafından kenger genelikle taze dallarının kabukları soyularak tüketilir.

Gövdenin kesilmesi ile çıkan sütten kenger sakızı hazırlanır. Akdeniz bölgesinde olgunlaşan kenger başakları kavrulup öğütülerek kenger kahvesi yapılır.

 

Kenger Otunun Faydaları

 

 • Kramp çözücüdür. 
 • Hazımsızlığı giderir. 
 • Sinirleri güçlendirir. 
 • Migrene karşı faydalıdır. 
 • İyi bir kan temizleyicidir. 
 • Terletir ve vücuda rahatlık verir. 
 • Kenger sakızı çiğnenirse iştahı açar.

Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Dişleri temizler ve diş etlerini kuvvetlendirir. Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur.Kenger Nasıl Kullanılır

 


Kenger otunun köklerinden elde edilen Kenger Sakızı kullanılır. Bunun dışında Kenger otu, sebze olarak kullanılabileceği gibi meyveleri kavrulup toz haline getirilerek kahve olarak da kullanılabilir.

 

Kenger Sakızının Faydaları

 

 • Kramp çözücüdür.
 • Hazımsızlığı giderir.
 • Sinirleri güçlendirir. Migrene karşı faydalıdır.
 • İyi bir kan temizleyicidir.
 • Terletir ve vücuda rahatlık verir.
 • Kenger sakızı çiğnenirse iştahı açar.
Kenger sakızı kekik tadını anımsatır. İlk çiğnemeye başlanıldığında tadı hafif acı olur.Ancak çiğnemeye devam edildikçe bu acılık kaybolur. Kendine has karekteristik az kokuludur.
Damar tıkanıklığını önlemeye yardımcı olur. Dişleri temizler ve diş etlerini kuvvetlendirir.

Antioksidan etkileri ile cilt ve prostat kanserine karşı koruyucudur. Karaciğer iltihabı dahil, aşırı alkol ve bazı ilaçların neden olduğu safra yolu iltihabı, siroz ve kronik karaciğer hastalılarında olumlu katkılar sağlar. Soğuk kış günlerinde ya da fazla rüzgarlı ve cereyanlı ortamlarda bulunan insanlarda sıkça rastlanılan bir durum olan yüz felcini önlemede oldukça yararlı.

Bunun yanında kenger sakızı çiğnemek çene gevşemesini giderebilir, zedelenmiş kulak zarını düzeltebilir, safra kesesinde taş düşürmeye yardımcı olabilir.

 

Kenger Sakızı


Yaz sonuna doğru bitkinin toprak üstü kısımları tamamen solduktan sonra kökün et­rafı topraktan temizlenerek açığa çıkarılır ve bir bıçakla çizilir.

Çizikten akan süt koyulaşarak sakız kıvamına gelir. Toplanan sakızlar suda yıkanıp te­mizlendikten sonra yine su içinde saklanır.Kenger otunun köklerinden elde edilen Kenger Sakızı kullanılır.

Bunun dışında Kenger otu, sebze olarak kullanılabileceği gibi meyveleri kavrulup toz haline getirilerek kahve olarak da kullanılabilir.

Kenger otunun köklerinden elde edilen Kenger Sakızı kullanılır. Bunun dışında Kenger otu, sebze olarak kullanılabileceği gibi meyveleri kavrulup toz haline getirilerek kahve olarak da kullanılabilir.

Makalemizin sonuna gelirken , sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğu ümidiyle , sıradaki yazımızn dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  KETEN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder