10 Eylül 2014 Çarşamba

KerevizBitkilerimiz.org olarak, kerevizin faydaları, yapısal özellikleri ve kullamın yöntemleri hakkında derlediğimiz yazımızın , si değerli okurlarımızın faydalanabileceği bir yazı olmasını ümidediyo, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

Kereviz


Kereviz (Apium graveolens), maydanozgiller Apiaceae familyasından, kökü yaprağı yenilebilen, iki senelik bir bitkidir. Yaprakları bir metreye kadar boy atabilir. Çiçekleri krem rengine çalan beyaz renkte, 2-3 mm. çapındadır.

Oldukça besleyici bir sebze olan kereviz A, B ve C vitaminleri ile başta fosfor olmak üzere çinko, bakır, mangan ve selenyum minerallerini içerir. Besin değeri ve faydası bakımından Allah’ın bir lütfü olan bu bitki pek çok hastalığa iyi gelir.

Kereviz zeytinyağlı olarak, dolması yapılarak, haşlanmış sebze olarak, salatası veya çorbası yapılarak yaygın şekilde tüketilen bir sebzedir.

Kerevizin anayurdu Akdenizdir. Eski Yunan, Romalılarca koku verici olarak ve ayrıca şifalı ot gibi kullanıldığı bilinmektedir. Yaprakları ise çeşitli dönemlerde hüznün ve zaferin simgesi olmuştur. Homeros, İlyada’sında Archille in bu bitkiyi görkemli saçlarının tedavisinde kullandığından söz eder.

 

Kerevizin Faydaları

 

Kerevizin yaprak ve sapları bol vitaminleri ve çeşitli madeni maddeleriyle çok faydalıdır. Mideyi kuvvetlendirir ve iştah açıcıdır. Kereviz, iç salgı bezlerini ve özellikle vücutta çok çeşitli vazifesi olan böbrek üstü bezlerini çalıştırır ve sinir yorgunluğunu önlemektedir.

Kereviz, kanı pisliklerinden temizler ve sivilcelerin geçmesine yardımcı olur. Kerevizi , karaciğerin şişliğini giderir ve yorgunluğa neden olan toksinleri vücut dışına çıkarır.

kereviz aynı zamanda; Sarılığı gideriyor, böbrekleri çalıştırıyor, fazla suyu dışarı atıyor. Böbreklerden kumu, taşı döküyor. Şişmanları zayıflatıyor ve cinsel faaliyeti çok arttırıyor.

 

Kereviz Suyu

 

Her gün kereviz yiyen ya da kereviz suyu içen hastaların tansiyonunun düştüğü ve kan basıncının dengelendiği görülür. Vücudun kaybettiği suyu yenilemenin en iyi yolu kereviz suyu içmektir. Kereviz suyu aynı zamanda stresi azaltır, uykusuzluğa iyi gelir ve baş ağrılarını engeller.


Kereviz Nasıl Kullanılır


Kökü genellikle patates gibi etli olarak pişirilir, ancak patatesten farklı olarak yaprakları da yemeğe katılabilir. Özellikle güney Avrupa mutfak geleneklerinde, Fransız mutfağında, ABD’de Louisiana yemek kültüründe önemli yeri vardır.

Kereviz yapraklarını topraklardan arındırdıktan sonra yıkayıp, suların gitmesi için süzülür ve yaprakları serin ve müsait bir odada kurumaya bırakılır.

 

Kereviz Tohumu


kurutulmuş kereviz tohumlarından 1-2 tatlı kaşığının üzerine bir bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika demlendirilerek elde edilen infüzyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Bitkinin körpe yaprakları, güneşsiz ve havadar bir yerde kurutularak havanda ezilip toz haline getirilir ve bazı yiyeceklere, çeşni vermesi için serpilir.

Yazımızn sonuna gelirken,  kerevizin faydaları, yapısal özellikleri ve kullamın yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin , sizlerin faydalanabilği bir yazı olduğunu umudediyoruz. İlgiliniz için teşekkür eder, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgular, okumanızı tavsiye ederiz. İiyi okumalar.

Sıradaki makale: KESTANE

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder