10 Eylül 2014 Çarşamba

KestaneKestanenin özellikleri ve bilinmeyen yönlerini siz değerli okurlarımız için, bir çok bilimsel kayanaktan yaptımıxz araşatırma sonucunda itinayla hazırladık. Yazımızı beğeneceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

 

Kestane


Kestane(castanea vesca) : Kayıngiller familyasından; kışın yapraklarını döken, 25 – 30 metre boyunda bir ağaçtır. Yaprakları geniştir. Meyveleri iridir. Vatanı Akdeniz olan Kestane Ağacı 10-15 metre yüksekliğinde ılık ve bol ışıklı bölgelerde yetişen ağaçlardır.

Besleyici ve kalori değeri yüksek bir besin olan kestane B1, B2 ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Kestanede bol miktarda yağ ve protein bulunmaktadır. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum minerallerini de içermektedir.

Ülkemizin iklim ve toprak özellikleri kestane yetiştiriciliği için uygun olup, önemli bir üretim potansiyeline sahiptir. Türkiye, kestane üretiminde Çin, Güney Kore ve İtalya’ dan sonra 4. sırada yer almaktadır.

Türkiye’ de yetişen tek tür olan Anadolu kestanesi , Kuzey Anadolu kıyılarından Marmara Bölgesi’ nin içlerine ve Ege’ ye kadar geniş bir alana yayılır. Karadeniz’ in Ereğli ilçesinden başlayan ve Sinop’ a kadar uzanan kıyı şeridinde yetişen küçük meyveli kestane “kuzu kestanesi” olarak bilinmektedir.

 

Kestanenin Faydaları

 

Kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini düzenleyen kestane, kasları güçlendiriyor, kan dolaşımını hızlandırıp varis ve basurların gelişimini önlüyor.

  • Vücuda kuvvet ve enerji verir. 
  • Cinsel gücü arttırır. 
  • Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. 
  • Hastaların iyileşmelerini hızlandırır. 
Kestane, insan vücudu için gerekli olan yağ asitlerinden özellikle lineoleik asit bakımından zengin bir kaynağıdır.
Kandaki kolesterol oranını düşürür. Kan dolaşımını düzenler ve hızlandırır. Varis ve basur şikâyetlerini azaltır. Karaciğere ve mideye de faydalıdır. İshali keser. Kabuklarının suda kaynatılması ile hazırlanan ilaç; ateş düşürür ve sinirleri yatıştırır.

Kestane, en çok potasyum düşüklüğünden yakınanlara öneriliyor. Çünkü 100 gramında 500 mg potasyum bulunuyor. Fosfor,magnezyum, klor, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleri ile C, B1, B2 vitaminlerini içermektedir.

 

Kestane Unu

 

Kestane unu, hastaları için çok faydalı bir gıdadır. Gluten içermediği için hamur işlerinde buğday unu yerine kestane unu kullanılarak çölyak hastaları tarafından tüketilebilir.

 

Kestane Nasıl Kullanılır

 

Kestane taze olarak yenebileceği gibi haşlanarak ve kebap yapılarak da yenebilir. Ayrıca kestanenin kabuğu ve ağacını kabuk ve yaprakları da kullanılır.

Kestanenin kabukları haşlanıp suyu içilirse sinirleri yatıştırır ve ateşi düşürür. Bütün bu yararları yanında kestane, yüksek tansiyon ve damar sertliği şikayeti olanlara ve şeker hastalarına tavsiye edilmez. 

Makalemizn sonuna gelirken, kestane hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  KESTERE OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder