11 Eylül 2014 Perşembe

Kestere otuKestere otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizler için faydalı olacağı ümidiyle iyi okumalar dileriz.


 

 

Kestere Otu


Kestere otu (Stachys) : 50-60 cm’ye kadar boylanabilen ve pembe renkte çiçekler açan otsu bir bitkidir. Kestere otu Arıların en sevdigi Çiçeklerin Başında gelir. Taç yapraklarının oluşturduğu koninin dibinde continuous şekerli Bir ​​liquid üretir. Bunu bilen kanatlı böceklerden emebilme yetisine Sahip Olanlar bundan faydalanırlar.

Önemli miktarlarda organik asidler ve madeni tuzlar bulunur. Uçucu yağ, tanen, betain, stasidrin ve acı madde içerir. Bu özellikleri sayesinde, Kestere otu yaprak, çiçek ve sürgünleri çay ve natürel ilaç yapımında kullanılır.

Avrupa, Balkanlar, Kafkaslar, Türkistan ve Türkiye’nin Marmara, Karadeniz, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgesinin yüksek yörelerinde kendiliğinden yabani olarak yetişir.

 

Kestere Otunun Faydaları

 

İshal kesici, migrende, midevidir, mide yanmasında, mide ağrılarında, solunum yolu nezlesinde, öksürükte, uyarıcı, nefes darlığını (astım) giderir, kuvvet verici ve sinirleri sakinleştirici ve vücuttaki ağrıları giderici olarak kullanılır.

Gutta faydalıdır, balgamı söktürür, soğuk algınlığını giderir, nefes yolları tıkanmasında ve akciğer rahatsızlıklarında kullanılır.
Taze haldeyken lapa halinde dövülerek, cerahatli yaralara, roma­tizma şişliklerine konulur.

 

Kestere Otu Nasıl Kullanılır

 

1 bardak kaynar suya, 2 gr ufalanmış bitki konur, soğuyunca süzülür, günde 4 defa 1 kaşık içilir. Daha büyük dozlarda zehirlenme yapar. Taze bitki suyu çıkarılır balla karıştırılıp içilirse sarılığa ve istiskaya (vücudun su toplaması hali) iyi gelir.

Taze bitki yapraklan suda bir müddet bekletilip yenilirse böbrek taşlarını parçalayarak düşürür. Akciğer kanaması ve göğüs rahatsızlıklarında kestere sirkesi faydalıdır

Haricen kullanımında, özellikle şeker hastalarında kaşıntı, ağrı ve acıyı giderici olarak kullanılır. 500 gr suya, yaş veya kuru yaprak veya çiçek konur 5-10 dk kaynatılır, ılık hale gelince süzülür, bu su ile pansuman yapılır.

Yazımızn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kestere otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz: KIRKDAMAR OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder