6 Eylül 2014 Cumartesi

Keten


 keten

Ketenin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemiz bir çok bilimsel kaynak incelenerek siz değerli okurlarımızın yararlanabilmesi amacıyla itininayla hazırlanmıştır. yazımızdan faydalanabileceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Keten

 

Keten (Linum usitatissimum), Ketengiller familyasından keten cinsinin en yaygın türüdür. Haziran-Ağustos ayları arasında ipek gibi, mavimsi veya sarı renkli çiçekler açan bir bitkidir. 15-60 cm boylanabilir.

Tohumu ve lifi için yetiştirilen ketenin doğal ve kültür formu bulunur. Yaprakları sapsız, grimsi-yeşil renkli, dik veya yatık gövde üzerinde sıralanmışlardır.
Ketenin kimyasal yapısında; %80 selüloz, %3 pektin, %10 su bulunur.

Tepeye doğru dallanan yeşil bir gövdeye sahip olan keten ucu sivri olan uzun yapraklara sahiptir. Çiçekleri gök mavisi renginde ve oldukça gösterişlidir. Meyveleri yaz sonlarında olgunlaşır.

Meyveler içerisinde 2 adet tohum barındıran sivri yapılı kahve renklidir. Bu bitki özellikle ılıman karakterli iklimleri sevmektedir. Kireçli topraklarda yetişen keten bitkisi tohumları sayesinde üretilebilmektedir.


Ketenin Faydaları

 

Eski Mısırlılar döneminden beri bedene yararlı özellikleri bilinen ve kullanılan keten gülü bir tedavi edicidir.
  • Pekliği giderici müshildir.
  • Veterinerlikte de bu amaçla sıkça kullanılır.
  • Sindirim sisteminde, mide ve bağırsaklardaki enfeksiyon ve tahrişlere karşı koruyucu etkileri vardır.
  • Karaciğer ve safra kesesinin ani sancılanmalarına karşı yararlı etkileri görülür.
  • Yatıştırıcıdır.
Keten tohumları ayrıca çıbanların olgunlaştırılmasında; yara ve yanıkların iyileştirilmesinde yararlı olur. Şirpençe, zona ve sedef hastalıklarında rahatlatıcı ve iyileştirici etkileri görülür.
  • Cildi yumuşatıcı ve ciltteki ağrıları kesici işlev yapar.
  • Akciğer enfeksiyonları, özellikle nezle sonrası ortaya çıkan bronşit ve öksürükte yararlı etkileri vardır.

 

Keten Tohumu Nasıl Kullanılır

 

Yağ ketenleri, iyice olgunlaştıktan sonra toplandığı halde, lif ketenleri olgunlaşmadan toplanır. Keten tohumları kapsülden dövülerek çıkarılır ve elenerek temizlenir. Gövdeler iyice ezilerek içinden lifleri çıkarılır. Demet haline getirilerek havuzlara daldırılır. Bir müddet bekletildikten sonra çıkarılıp kurutulur.

Keten tohumu yağı omega – 3 yağ asidi içerir. Bitkinin tohumları ezilip yağı alındıktan sonra kalan küspesi değerli bir hayvan yemi olur.

Ketenin gövdesinden elde edilen lifler de, makbul sayılan keten ipliği yapılmak üzere dokumacılıkta kullanılır.

 

Keten Tohumu Çayı

 

Sonbahar başlarında iyice olgunluğa erişen tohumlan toplanır ya da piyasadan sağlanan bu tohumlardan 2-3 tatlı kaşığı alınıp üzerine bir bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika demlendirilerek hazırlanan infüzyondan, günde iki kez sabah ve akşamları birer bardak içilir. Alımında zorluk çekilirse meyve suyuyla karıştırılıp içilebilir.

Keten tohumları ezilerek sıcak suya konulup 2-3 dakika süreyle kaynatılır. Suyu süzülüp bir tülbenteya da gazlı beze serilen tohumlar şikayetli yerlerin üzerine ya da akciğerle ilgili rahatsızlıklarda göğsün üzerine konularak bastırılır.

Makalemizin sonuna gelirken , sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğu ümidiyle , sıradaki yazımızn dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz:  KINAKINA OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder