6 Eylül 2014 Cumartesi

Kiraz


Yaz meyvesi olarak vazgeçilmezlerimizden olan kirazın bilinmeyen yönlerini iclediğimiz yazımızda, kiraz ve kiraz sapının faydaları ve kullanım yöntemleri siz değerleri okurlarımız için derledik. İyi okumalar.

 

Kiraz

 

Kiraz (Prunus avium) , gülgiller familyasmdandır. Anayurdu, Kuzey Anadolu bölgesidir. Öyle ki, Giresun ilimizin adı, yörede yetişen ve o dönemde adına ceresia denilen yabani kiraz ağacından gelmektedir. Kiraz, Antik çağlarda Avrupa’ya götürülmüş ve oradan dünyaya yayılmıştır.

Yabani kiraz ağacı (C. microcarpa), günümüzde de Doğu Karadeniz Bölgesi ormanlarında dikenli ve dikensiz türleriyle çok bulunur ve 10-15 m. boylanabilirken, Avrupa ormanlarında 25-30 m’ye yükselen örnekleri görülmektedir.

Dikine büyüyen ve piramit görünüşünü alan yabani kiraz ağacının çiçekleri beyazdır. İlkbaharda çiçeğinden önce yaprakları açar.

Fosfor, B3 ve C vitamini ile meyve şekeri yönünden zengin olan kiraz sevilerek yenen bir meyvedir. 

Ayrıca pastacılık, şekerlemecilik ve içki yapımında kullanıldığı gibi reçeli de yapılır. Olgun kiraz ağacının kerestesi marangozlukta kullanılır.

 

Kiraz Sapı

 

Kiraz ağacının tıbbi bakımdan en etkili ve önemli bölümü meyve saplarıdı. Kirazın ve hatta vişnenin (Cerasus vulgaris) meyveleri yenilirken sapları atılmayıp gölge ve havadar bir yerde kurutulursa aşağıdaki tıbbi etkileri taşıyan doğal bir ilaç elde edilir.
  • Kiraz ya da vişnenin meyve sapları idrar söktürücüdür.
  • Böbrekleri ve idrar yollarını temizler.
  • İçerdiği bazı mineraller nedeniyle bedenin su dengesini düzenler.
  • Kabızlığı giderir. Bedeni güçlendirici toniktir.

 

Kiraz sapının faydaları

 

Meme kanserinden dolayı gösü alınan kadınların kollarındak ağrılar için her gün 5 dakika kaynayan kiraz sapı suyunu için. Kan dolaşımını mikemmel dercede düzene sokar. det önceis kadınlarda olan şişkinlik ve ödemler için; Adetten 1 hafta önce ilk gün günde iki defa,diğer günler günde 1 defa içilir.

Kiraz ağacının meyvesi, bulunduğu bölgeye göre nisan sonu ile temmuz ayı arasında olgunlaştığında, siyaha yakın kırmızı ya da sarı renkte olur. 1-3 cm. çapında yuvarlak biçimli, etli, sulu, az lifli, aromalı ve lezzetli olan meyveyi, dallara ince uzun bir sap bağlar.

 

Kiraz Nasıl Kullanılır

Kiraz-Kiraz sapı çayı

 

25-30 adet kiraz sapını 2,5 bardak kaynatılmış kolrsuz suya atın, ve  3 dakikakaynattıktan sonra 1 yemek kaşığı kurutulmuş dişi ısırgan kurusunu ilave ederek 3 dakika daha kaynatın.Toplam 6 dakika olacak.Ocaktan indirip ılımasını bekleyin .

Bu suyun yarısın kahvaltıdan 10 dakika önce,diğer yarısını da öğle yemeginden önce için. Bu kürü 21 gün uygulayın. Bu kürü uyguladıktan sonra yataktan daha rahat kalktığınızı, ödemlerin geçtiğini hareketlerininiz daha kolay olduğunu göreceksiniz.

 

Kiraz Ağacı Kabuğu

 

Kiraz ağacının kabuğu, yaprakları, çiçekleri ve meyve sapları bedene yararlı etkiler taşır. Kabuğu peklik verici ve ateş düşürücüdür. Bunun için ağacın gövde ya da dallarının kabuğu soyulup kaynatılarak dekoksiyonu yapılır ve içilir.

 

Kiraz Ağacı Yaprağı

 

Yaprakları müshildir. Kaynar suya daldırılan yaprakların demlendirilmesiyle hazırlanan infüzyonu içilir. Çiçekleri göğsü yumuşatır ve öksürüğü geçirir. Bunun için ağacın çiçekleri kaynar suya daldırılıp demlendirilerek yapılan infüzyonu içilir.

Bu etkilen sağlamak için 2-3 tatlı kaşığı kurumuş kiraz ya da vişne sapı alınıp 1 bardak suya konularak kaynama noktasına kadar ısıtılır. Daha sonra ateş kısılarak 10-15 dakika daha ısıtma sürdürülür. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde üç kez birer bardak içilir.

Makalemizin sonuna gelirken ,  kirazın bilinmeyen yönlerini iclediğimiz yazımızın sizlerin faydalanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Bir sonraki makalemiz: KIRMIZI BİBER

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder