6 Eylül 2014 Cumartesi

Kişniş otu

Kişniş otnun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemiz siz değerli okurlarımızın yaralanabilmesi için itinayla araştırıldı. Umarız sizlerde makalemizden faydalanabilirsiniz. İyi okumalar.

 

Kişniş Otu


Kişniş  (Coriandrum sativum), maydanozgiller familyasından, yaprakları maydanozu andıran, 20-60 santimetre yüksekliğinde, tüysüz, bir yıllık ve otsu bir bitkidir. Bu bitkinin baharat olarak kullanılan kurutulmuş meyvesi veya tohumuna da kişniş adı verilir.

Kişniş sözcüğü Türkçe’ye Farsça’dan geçmiştir. Anavatanı Akdeniz ülkeleridir. Güneybatı Asya ve Kuzey Afrika’da yetişir. Alt yaprakları maydanoz bitkisininkilere benzer. Hafif tüylü, tuhaf ve pek de hoş olmayan koku taşırlar.

Kişniş otu, Bitkinin üst kesimindeki yaprakları ip gibi ince ama düzgün kesimli ve gene hoş olmayan keskin ve tuhaf kokulu olurlar. Yaz başı ile ortası arasında gevşek şemsiyeler oluşturarak açan, beyaz ya da pembemsi açık mor renkli küçük çiçekleri olgunlaşınca, 2-7 mm. çapında yuvarlak, açık kahverengi tohum kılıfını taşıyan kokulu, kuru meyvelere dönüşür

Baharatı kişniş bitkisinin küre biçimli sarımsı yeşilden, açık kahverengine kadar değişen renklerdeki meyvelerinin kurutulması ya da öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca bitkinin taze yaprakları salatalarda ve kökleri de baharat olarak kullanılır.

Ferahlatıcı hoş bir kokusu, tatlımsı baharlı ve meyvemsi bir lezzeti vardır. Et yemeklerinde ve zeytinyağlı dolmalara çeşni katmak için kullanılan yaprakları, yakıcı bir tat verir.

 

Kişniş Otunun faydaları

 

Kişniş otu, Eski Mısır papirüsleri, Çince ve Sanskritçe metinlerde ve hatta İncil’de sağlığa yararlı etkilerinden övgüyle söz edilen kişnişin, tıbbi etkileri ise; iştah açar. Bağırsak gazlarını giderir. Sinirleri yatıştırır.

Kişniş otu,
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Sinirsel baş ağrılarını keser.
  • Karın ağrılarını giderir.
  • Bayat yiyeceklerin zararını azaltır.
  • Kusmayı önler.
  • Bağırsak gazlarını söker.
Karın ağrılarını giderir.  Cinsel gücü ve isteği arttırır. Doğumu kolaylaştırır ve regl kanamalarını düzenlemeye yardımcı olur. Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntı ve baş dönmesini önler.


Kişniş Otunun ZararlarıKişniş otu tansiyon düşürücü özelliği nedeni ile fazla tüketilmesi halinde baş dönmesine ve unutkanlığa neden olmaktadır.

 

Kişniş Otu Nasıl Kullanılır

 

Kişniş tohumlarını toz halinde saklamak yerine ihtiyaç duyulan durumlarda yapraklarını ve tohumlarını toz haline getirerek kullanmak en doğru yöntemdir. Aksi takdirde içeriğindeki aromatik yağların uçması suretiyle etkini kaybetmesi söz konusu olabilir. Bu yüzden tanecikleri saklarken, hava almayacak biçimde muhafaza etmek en doğru yöntemdir.

Kişniş tohumu kurutulup daha çok baharat olarak koku ve tat vermek için ve ayrıca ilaç olarak kullanılır. Bal ve zeytinyağı ile birlikte yenirse pamukçuk ve kurdeşeni giderir. Bal ile karıştırılırsa tansiyonu düşürür ve baş dönmesini giderir. Fazla kullanılırsa baş dönmesi ve dalgınlığa neden olabilir.

Kişniş tohumları ayrıca, pastacılıkta, baharat olarak bazı çorba ile yemeklerin hazırlanmasında, içki endüstrisinde ve kişniş şekerinin yapımında kullanılır. Bazı yerlerde bitkinin körpe yaprakları salata ve güveçte pişen yemeklere katılır. Gövde ve kökü de sebze gibi pişirilip yenir.

 

Kişniş Çayı

 


Kişniş tohumlarından 1 tatlı kaşığı kadarı biraz ezilerek 1 bardak kaynar suya dökülür. Kabın üzeri sıkıca kapatılarak 5 dakika süreyle demlendirilir. Bu şekilde elde edilen infüzyon, yemeklerden önce birer bardak olarak içilir. Aynı etkilerinden yararlanmak için, tohumları yemeklerden önce ağızda çiğnenebilir.

Yazımızın sonuna gelirken,  Kişniş otnun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki yazımızın dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makale: KIZILCIK

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder