6 Eylül 2014 Cumartesi

Kınakına Otu

Resim yazısı ekle
Kınakına otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini icelediğimiz yazımızı,  bitkilerimiz.org okurları için tinayla hazırladık. Umarız sizlerde yazımızdan faydalanabilirsiniz. İyi okumalar.

 

Kınakına Otu

 

Kınakına (Cinchona officinalis): Kökboyasıgiller familyasından, 5-20 m boylanabilen bir bitkidir.Yaprakları eliptik veya yumurta şeklinde kenarları bütündür.

Yaprakların üstü koyu yeşil ve tüysüz, alt yüzeyi tüylü ve eski yaprakları esmer veya kırmızı bir renk alır.
Amazon Yağmur Ormanlarının doğal bir ağacıdır. Kinin elde edilmesinde kullanılır. Bu madde sıtmanın tedavisi ve sıtmadan korunmada özellikle kullanılan bir ateş düşürücüdür.

Bu ağaçtan ayrıca cinchonine, cinchonidine ve quinidine elde edilmektedir. Kontestozu, Quinaquina, Cinchona, Quinquina isimlerlede bilinmektedir.

Çiçekleri dalların uç kısmında topluca bir arada bulunur. Anayurdu Peru ve Bolivya olan ve sanayii bitkisi olarak Cava, Güney Hindistan, Kolombiya, Seylan, Guatemala, Kamerun ve Kongo gibi tropikal ülkelerde yetiştirilir. Kabuğundan “Kinin / Quinine, Chininum” çıkarılır.

Kına kınanın terkibinde kinin, kinidin, kinşonin, kinşonidin, sinşol, kupreol gibi maddeler vardır. Gövde ve kök kabukları (Cortex Chinae) kullanılır. Tadı acıdır.

 

Kınakına Otunun Faydaları

 

Kınakına kabuğu damarları genişleterek tansiyonu düşürür ve kalpteki elektriksel iletimi baskılayarak bazı ritim bozukluklarını (Aritmi) düzeltebilir.özellikle miyadmdaki gebelerde rahim kaslarını kasarak doğum ağrılarını başlatır.

Kinin acı lezzetli olduğundan iştah açıcı, gripal hastalıklarda kuvvet verici olarak kullanılabilir. Kınakına özellikle sıtma mikrobuna karşı etkilidir ve sıtmayı tedavi eder. Ateşi düşürür ve ağrıları hafifletir. Vücuda kuvvet verir ve iyileşmeyi hızlandırır.

Gribal hastalıklara karşı koruyucudur. Damarları genişletir ve tansiyonu düşürür. Acı lezzeti ile iştah açıcıdır. Kabızlığı giderir.
  • Kinin sıtma ilaçlarının en eskisidir.
  • Sıtmaya sebep olan plasmodium parazitini öldürür.
  • Kinin santral sinir sistemine etki yaparak hafif derecede ağrı kesici ve ateş düşürücü rol oynar.
  • Hafif kas ve eklem ağrılarını giderebilir.

 

Kınakına Otu Nasıl Kullanılır

 

Kınakınanın kabukları kurutulup toz haline getirildikten sonra kullanılır. Hamilelikte doğum sancılarını tetikleyebildiği ve bebeklerde anormalliklere sebep olabildiği için gebelerin kullanması tavsiye edilmez.

 

Kınakına Çayı

 

Kınakına kabuğu ince kıyılarak 1 gr demliğe konur ve üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir ve 15-20 dk demlenmesi beklendikten sonra süzülerek içilir. Günde toplam olarak en fazla 3 gr Kınakına kabuğu veya tozundan çay yapılabilir.

Makalemizin sonuna gelirken, bir çok bilimsel kaynağın taranması üzerine hazılanan yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder, iyi okumalar dilkeriz.

 Bir sonraki makalemiz:  KİRAZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder