7 Eylül 2014 Pazar

Köpekdili Otu


Bu makalemizde , köpek dili otunun faydaları ve kullanım yöntemlerini araştırdık. Bitkilerimiz.org olarak okurlarımızın yararlanabilmesi için itinayla hazırlanan yazımızın sizler için faydalı olcağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Köpek Dili Otu

 

Köpek dili otu (Cynoglossum officinale); Avrupa’nın ve Asya’nın ılıman bölgeleri ile Türkiye’nin Marmara ve Karadeniz bölgelerinin seyrek ormanları, meralar, yol kenarları, taşlık ve kayalık yörelerinde yabani olarak yetişir.
 
Yaprakları mızrak veya köpek dili şeklinde, koyu yeşil renkte, kenarları bütün, rozet yaprakları uzun saplı, gövde yaprakları sapsız, bitkinin tamamı tüylü ve pis kokuludur.

Yapraklarının köpek diline benzemesi nedeniyle hem Türkçe, hem de Almanca köpek dili (hundszunge) diye anılır. Çiçekleri yukarıdaki yaprak diplerinden çıkan uzun bir sap üzerinde 6-10 adet çiçek toluca bir arada salkım şeklinde bulunur.

Çiçekleri koni veya çan şeklinde dışı soluk içi vişne veya vişne kurusu, esmer veya koyu kırmızı renkte uçlara doru hafif parçalıdır. Meyveleri kapsül şeklinde üzeri dikenli, bu dikenler hayvanlara takılarak tohumunu çok geniş bir alana yayılır. Çeşitli alkaloitler, zamk, uçucu yağ, tanen ve reçine içerir.

Köpek dili otunun birleşiminde; Musilaj, Tanin, Alantoin ve %1,5-2 oranında alkaloit içerir. Bu alkaloitler pyrrolizidin türleridir. (aynı kökünde olduğu gibi),

Köklerine Tanin, Musilaj, Allantoin ve Pyrrolizidinalkaloitleri; Heliosupin  Cynoglassin, Consolidin, Consolicin ve Cynoglossidin içerir. Cynoglossin özellikle, kaslarda gevşeme  meydana getirerek yatıştırıcı ve teskin edici rol oynamaktadır.


Köpek Dili Otunun Faydaları

 

  • Balgam söktürür.
  • Mikrop öldürücüdür.
  • Saç dökülmesini azaltır.
  • Sinirleri yatıştırıcı rol oynar.
  • Kasları gevşetici etkileri ile kas ağrılarını azaltır.
  • Yaraların iyileşmesini hızlandırıcı etkilere sahiptir.
  • Karaciğer hastalıklarına iyi gelir.
  • Hafif yanıklarda ve deri hastalıklarında faydalıdır.


Köpek Dili Otu Nasıl KullanılırOtun kökü, bal suyla kaynatılıp, sabahları aç karnına ve geceleri yatmadan önce içilir. Salata ya da ıspanak gibi de yenilebilir. Köpek dili otu Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında top-lanır, güneşli ve havadar bir yerde kurutulur.

Kökleri ise Eylül ve Ekim aylarında sökülerek yıkanır ve kurutulur. Halk arasında köpek dili otu aynı karakafes gibi kullanılır, fakat daha az etkilidir. İyileşmeyen yaralara kremi sürülür veya lapası sarılır veyahut kompresi yapılırsa yaranın iyileşmesini sağlar.

Birleşimindeki pyrrolizidin alkaloitlerin kanser yapıcı olduğu hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle tespit edilmiş, fakat insanlara şimdiye kadar herhangi bir zarar vermediği görülmüştür.

Yazımızın sonuna gelirken, okurlarımızı yararlanabilmesi amcıyla, bir çok bilimsel kaynağın incelenmesi ile hazırlanan köpek dili otu hakkındaki makalemizn sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umuyor, sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  KOYUN OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder