7 Eylül 2014 Pazar

Koyun otu


Koyun otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırlanan makalemizin sizlerin yararlanabiği bir çalışma olmasını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Koyun Otu

 

Koyun otu (Agrimonia eupatoria), 80 cm'ye kadar uzayabilen, sarı çiçekli, çengel şeklinde meyveleri olan, otsu bir bitkidir. Yöresel olarak kızılyaprak, kasıkotu ve fıtıkotu olarak da bilinir. MÖ: 300-400. yıllardan beri Yunanlılar tarafından Karaciğer rahatsızlıklarına karşı kullanıldığından Yunan karaciğer otu diye de anılır.

Küçük sarı çiçekleri, sığırkuyruğu bitkisinde de olduğu gibi, uzun bir salkımı andırır. Bitkinin tümü yumuşak tüylerle kaplıdır. İri yaprakları 10 cm kadar uzun ve kenarları dişlidir. Uçucu yağ Acı madde ve % 10 tanen Silisik asit vardır.

Güneşli kuru yerlerde, yol ve orman kıyılarında, çimenliklerde, tepelerde ve bayırlarda, ormanların açıklık bölgelerinde ve harabeliklerde yetişir Anayurdu Avrupa olan; ülkemizde Kuzey, İç ve Güney Anadolu”da yabani olarak yetişen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir.

 

Koyun Otunun Faydaları

 

Koyunotu, boğaz, ağız boşluğu  ve yutak iltihaplarına karşı büyük bir iyileştirme gücüne sahiptir. Özellikle, anjin ve boğaz hastalıklarında ve ağız boşluğu mukoza iltihaplarında da etkili bir bitkidir. Meslek gereği olarak çok konuşmak veya şarkı söylemek zorunda olankişiler, bir önlem olarak, her gün koyunotu bitki çayı ile gargara yapmalıdırlar .

Bitkinin yaprakları, kansızlıkta ve yaralanmalarda büyük başarı ile kullanılır. Ayrıca, romatizma, lumbago, sindirim zorlukları, karaciğer sertleşmesi (siroz) ve tıkanıklıkları ve dalak hastalıklarında da etkilidir.
  • Fıtık şikayetlerini gidermeye yardımcı olur.
  • Kasık şişmelerini indirir.
  • Romatizma, karaciğer ve dalak hastalıklarına iyi gelir.
  • Böbrek ve mesane rahatsızlıklarını giderir ve idrar söktürür.
  • Aşırı adet kanamalarında da faydalıdır.
  • İshali keser. Hazımsızlığa iyi gelir.
  • Vücudu rahatlatır.
  • Bademciklerdeki şişmelere, ağız ve boğaz iltihaplarına iyi gelir.

 

Koyun Otu Nasıl Kullanılır

 


Çiçeklenen bitki, Haziran’dan Ağustos’a kadar toplanır. Koyun otunun toprak üstü kısımları suda kaynatılarak çayı hazırlanabileceği gibi yukarda bahsi geçtiği üzere ,yaprakları ezilip lapa haline getirildikten sonra yara ve yılan ısırıklarına karşı haricen de kullanılabilir. Ayrıca, banyo suyuna katarak bu suyla banyo yapmak da mümkündür.

 

Koyunotu Merhemi


Yaraların iyileşmesini hızlandırır ve kanamayı durdurur. Bunun için koyunotu Merhemi;  Iki avuç dolusu ince kıyılmış yaprak, çiçek ve sap iyice kızdırılan 250 gr içyağı veya bitkisel margarinde 1 dakika kadra karıştırılarak bekletilir, sonra kapağı kapatılarak serin bir yere alınır. Ertesi gün tekrar ısıtılır, bir tülbentten geçirilerek süzülür, cam veya porselen merhem kaplarına aktarılarak yapılabilir ve sorunlu bölgelere lokal olarak uygulanır.

 

Koyunotu Çayı

 

Karaciğer rahatsızlıklarında, 100 gr koyunotu, 100 gr yoğurtotu ve 100 gr hindiba karışımı ile elde edilen çay harmanı kullanılır. Sabah aç karnına 1 bardak ve gün boyunca 2 bardak içilmelidir.

Genel kullanım maksadıyla çayını hazırlamak için 1-2 çay kaşığı kurutulmuş koyun otu yaprağı ve çiçeğini kaynamış suya atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Yaprakları ve çiçekleri süzerek içebilirsiniz. Koyun otu çayının tadı biraz acı olabilir, tatlandırmak isterseniz yarım çay kaşığı bal ilave edin. Yemeklerden sonra günde 3 bardak tüketebilirsiniz.

Makalemizin sonuna gelirken ,  koyun otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırlanan makalemizin sizlerin yararlanabiği bir yazı olduğu kanaatiyle, sıradaki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder , iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makale: KUDRET NARI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder