11 Eylül 2014 Perşembe

Kırkdamar otuKırkdamar otunun özellikleri hakkında derlediğimiz yazımız, birçok bilimsel kaynağın incelenmesi sonucunda, siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır. İyi okumalar.

 

 

Kırkdamar Otu

 


Kırkdamar otu (Herba Equiseti), Sulak yerlerde, su kenarlarında yetişen bitki, yapraklarındaki bol damarlardan adını almıştır. Damarlı ve çiçeksiz bitkilerdendir. 100 kadar çeşidi vardır. 50-100 cm. büyüklüğündedir. Yaprakları, başak gibi boğum içi içe geçmiş vaziyette iğnelidir ve çam yaprağına benzer. İçi boş ve ucu sivridir.

 

Kırkdamar Otunun Faydaları

 

Kırkdamar otu, burun kanamasını keser. Kesiklerde ve çıbanda faydalıdır. Balla karıştırılıp yenecek olursa, nefes darlığını giderir. Yaraları iyileştirir. Kandaki şeker miktarını düşürür. Böbrek, idrar yolları kum ve iltihabına iyi gelir. Albümin ve mide kanamasında faydalıdır.

  • Kırkdamar otu adet düzensizliğinde kullanılır. 
  • Rahim iltihabı ve akıntısına yararlıdır. 
  • Karaciğer ve akciğer hastalıklarına fayda sağlar. 
  • Şeker hastalığına ve astıma karşı kullanılır.

 

Kırkdamar Otu Nasıl Kullanılır

 

Yapraklan ile köklerinden ve tohumlarından yararla­nılır. Bunlar iyice kurutu­larak muhafaza edilir. Tohumları bala karıştırılarak yenir. Otunun tazesi yenir. Kayatılarak suyu içilir. kurutulup dövülerek toz halinde yaralara sürülür.

Yarım kahve fincanı kırkdamar otu tohumu dövülerek toz haline getirilir. Bal ile macun hale gelene kadar karıştırılır. lde edilen macun, 2 gün içinde eşit miktarda tüketilir. (nefes darlığı için)

Tohumları bal yada pekmezle yenir.Kaynatılarak suyu içilir.Dozu ayarlı kullanmak gerekir fazlası kusma ve bulantıya sebep olur uzmanına danışarak kullanmak gerekir

Yazımızn sonuna gelmiş bulunmaktayız. kırkdamar otu hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki yazımız:   KIRLANGIÇ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder