11 Eylül 2014 Perşembe

Kırlangıç otu


Bitkilerimiz.org olarak hazırladımız, kırlangıç otu hakkındaki makalemiz siz değerli okurlarımız için itinayla hazırlanmıştır, yazımızıdan faydalanacağımızı ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kırlangıç Otu


Kırlangıç otu (Chelidonium majus): Gelincikgiller familyasından, 30-80 cm boyunda, çok yıllık, çok çatallı bir bitkidir. Kökü parmak kalınlığında, alt yaprakları uzun saplı kanat yapraklardan oluşur.

Gövde yaprakları sapsız oturmuş vaziyette yine kanat yapraklardan oluşur. Çiçekleri, taç yaprakları dört adet, oval veya yumurta şeklinde, altın sarısı renktedir.

Uçucu yağ, sarı renkli bir boya maddesi, berberin ve çeşitli alkaloitler ve flavonlar içermektedir.

 

Kırlangıç Otunun Faydaları

 

Kırlangıç otu, özellikle sütü cilt hastalıklarına karşı faydalıdır. Siğil ve nasır şikayetlerini gidermeye yardımcı olur. Öksürük şikayetlerini azaltır. İdrar ve balgam söktürücüdür. Sindirimi kolaylaştırır. Yatıştırıcı ve uyuşturucu etkilere sahiptir.

Kırlangıç otu, spazm çözücüdür. Kanı temizler ve kan yapımını destekler. Bu etkileri ile lösemiye karşı faydalıdır. Basur şikayetlerini azaltır. Katarakt gibi göz hastalıklarına karşı faydalıdır. Karaciğer iltihabı, akciğer iltihabında fayda sağlar.

 

Kırlangıç Otu Nasıl Kullanılır

 

Temmuz ve Ağustos'ta en yüksek oranda alkaloit içerdiğinden dolayı bu aylarda toplanmalıdır.Taze bitkinin toprak üstü kısımları kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabileceği gibi bitkinin içerisindeki özsu da kullanılabilir.

 

Kırlangıç Otu Çayı

 

İki kahve kaşığı demliğe konur. Üzerine 300-500 ml kaynar su ilave edilir. 5-10 dk demlenmesi beklenir ve sonra süzülerek içilir. Ayrıca, bitkinin tentürü de hazırlanabilir.

Kırlangıçotunun sadece kökü tentür yapımında kullanılır. Sökülen köklerinden 100 gr yıkanıp temizlendikten sonra ince ince kıyılarak bir şişeye doldurulur ve üzerine 500 ml %70′lik Etanol ilave edilir. Şişe iki günde bir çalkalanır. 6-8 hafta sonra süzülerek Tentür hazırlanır ve hazırlandıktan sonra güneş ışınlarından uzakta muhafaza etmek gerekir.

Yazımızın sizler için faydalı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkatinizi çekeceği düşüncesiyle okumanızı tavsiye ediyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz:  KISA MAHMUT OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder