6 Eylül 2014 Cumartesi

Kırmızı Biber

Kırmızı biberin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırlamış olduğumuz makalemiz siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir yazı olması amacıyla , birçok bilimsel kaynagın incelenmesi sonucunda hazırladık. Umarız sizlerde okurken keyif alı ve faydalanabilirsiniz. İyi okumalar.

 

Kırmızı Biber 

 

Kırmızı biber(Capsicum), patlıcangiller familyasından Türkiye’de bol yetişen, aynı adla anılıp tazeyken yeşil ve çoğu zaman acı meyveleri olan bitki türüdür.

Dünya genelinde yetişen önemli bir bitkidir. Otsu ve tek yıllıktır. Ana yurdu Orta Amerika’dır. Özellikle Meksika ile özdeşleşmiştir. Türkiye, Doğu ülkeleri ve Güney Amerika’da yaygın olarak kullanılır.

Boyu 50-60 santimetre, gövdesi yeşil ve bol  dallıdır. Yuvarlak ve elips biçimindeki yapraklarının uçları sivri, kenarları düzdür. Belirgin damarları vardır. Çoğunlukla beyaz renkli olan çiçeklerinin 5 adet yaprağı olur. Bunlar taç ve çanak biçimlidirler.

Meyveleri çeşidine göre farklılık gösterir. Ama çoğunlukla etli meyvelerdir ve içerisinde fazlaca tohum olur. Tohumları yuvarlak, yanlardan basık ve açık renktedir. İçerisindeki kapsaisin maddesi nedeniyle tadı acı, karotinoid nedeniyle de rengi kırmızıdır. Sabit ve uçucu yağ barındırır.

Meyvelerinin kurutulmasıyla baharat elde edilir. Un gibi öğütüldüğünde “toz biber”, iri parçalar şeklinde öğütüldüğünde “kırmızı biber” ya da “pul biber” denir.

 

Kırmızı Biberin Faydaları

 

Kırmızı biber mide içerisindeki enzimleri sayesinde hazmı kolaylaştırır. İçerdiği acımsı tat ile mide içerisinde ki tembelliği önler. İyi bir iştah açıcıdır. Çocuklarda iştahsızlığı önlemek için kullanılmalıdır. Mide enfeksiyonlarında kırmızıbiber kusmayı önler.
  • İshal ve müzmin ishal için çok faydalı bit bitkidir ve bol tüketilmelidir.
  • Bağırsak ve mide içerisinde oluşan gazların oluşumunu önler.
  • İyi bir idrar söktürücüdür.
  • Ter bezelerinin doğru çalışmasını sağlayarak ter attıran bir besindir.
  • Cinsel istek ve arzuyu dengeler ve akabinde artırır.
  • Gribe çok faydalıdır.
  • Kırmızıbiberden yapılan merhemler romatizmayı önlemektedir.
Beta karoten ve C vitamini açısından zengin bir besin olan Kırmızıbiber bağışık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara, özellikle de kolera gibi bulaşıcı hastalıklara, karşı direncini arttırır. Sindirimi kolaylaştırıcı ve iştah açıcı etkisi vardır. İshali kesmesinin yanında, iyi bir idrar ve gaz söktürücüdür.

Kansere karşı etkili bir koruyucudur. Romatizma, diş ve boğaz ağrılarını hafifletir. Sinirleri yatıştırır.  Çok güçlü antioksidan içermesinden dolayı , açık hava aldığınız zehirli gazlar ve buna bağlı olarak oluşan hastalıklara karşı direnç göstererek korumaktadır.

 

Kırmızı Biberin Zararları

 

Kırmızı biberi egzaması ve yüksek tansiyonu olanlar tüketmemelidir. Midesinde tahriş, yanma veya yara olan kişilerin sürekli kırmızı biber yemesi, mide sorunlarının iyileşmesini zorlaştırmakta hatta midedeki yaraların daha da derinleşmesine neden olmaktadır.

Kırmızı biber diğer taraftan hemoroid hastalarının basur kanamalarının ve basur memesi adı verilen sorununun derinleşmesine de yol açmaktadır. Bu nedenle kronik hemoroid şikayeti olan kişilerin acı biber yememesi önerilmektedir.

 

Kırmızı Biber Nasıl Kullanılır

 

Kırmızı biber taze olarak yemeklerde kullanılabileceği gibi Kırmızı Pul Biber baharat olarak da tüketilebilir. Ayrıca, Kırmızıbiber salçası yapılabilir. Kırmızıbiber salçası, damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu olmasının yanı sıra kalp krizi riskini de azaltmakta faydalıdır.

Ayrıca salata ve soslarda da tercih edilebilir. Sağlık bakımından ağrılara ve iltihaplara iyi geldiği bilinir. Sindirimi kolaylaştırır, kolesterolü düşürür. C vitamini deposu olduğu için iştah açıcı, direnç sağlayıcı ve mikrop öldürücüdür.

Yazımızn sonuna gelirken sizler için faydalı bir çalışma olduğunu ümidediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu urgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder , iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale:   KİŞNİŞ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder