11 Eylül 2014 Perşembe

Kısa Mahmut OtuKısa mahmut otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında kaleme alınan makalemizin siz değerli okurlarımızın faydalanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kısa Mahmut Otu

 

Kısa mahmut otu (Teucrium chamaedrys) , ballıbabagiller familyasından üzerini tamamen kaplamış olan tüylerden dolayı beyaz veya gri renkli otsu bitki türüdür. Yaprakların kenarları bilhassa uca doğru dişli ve içe doğru kıvrıktır.

Çiçekleri beyaz renkli olup oval durumlarda toplanmıştır.Anadolu’da çoğu yerde yaygındır. Dalakotu olarak da bilinir.

Güneşlik otlu ve taşlıklı yerlerde yetişir. Sıcak bölgelerde toplu halde bulunurlar. Ülkemizin her bölgesinde yüksek tepeler, dağ etekleri, yol kenarları ve orman diplerinde kendiliğinden ve yabani olarak yetişir.

Bitki uçucu yağ, acı maddeler, tanen, reçine, glikozit ve saponinler taşır.

 

Kısa Mahmut Otunun Faydaları

 

Vücuda kuvvet verir. İştah açar ve hazmı kolaylaştırır. Ateşi düşürür. Nefes yollarını açar ve öksürüğü keser. Mide ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır.

İshal ve dizanteriyi kesmeye yardımcı olur. Gut ve romatizma ağrılarını gidermekte etkilidir. İdrar söktürür ve mesane taşlarını düşürmeye yardımcı olur. Adet kanamalarını azaltır.

 

Kısa Mahmut Otu Nasıl Kullanılır

 

Bitkinin toprak üstü kısımları. Saplar , mayıs- haziran aylarında çiçek açma zamanında toplanır ve gölgede kurutulur. Çiçekli dalları toplanıp havadar bir ortamda kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek çayı hazırlanır ve içilir.

Ayrıca, bu çay ile yaralara pansuman yapılırsa, yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bitkiden 2 çorba kaşığı 0,5 lt. suda 1 saat bekletilir. Süzüldükten sonra günde 4 defa yemeklerden evvel birer çay bardağı alınır.

Haricen göz iltihaplarında ve basurlarda banyo seklinde; çıban, zehirli yılan sokmalarında romatik şişmeler, nikris illetine karşı lapa halinde kullanılır.

Yazızmın sonuna gelirken,  Kısa mahmut otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında deledğimiz makalemizn sizlerin yararlandığı bir yazı olduğu kanaatiyle, bir sonraki çalışmamızında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. lginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz: Kibrit otu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder