7 Eylül 2014 Pazar

Kudret Narı


Bitkilerimiz.org olarak bu yazımızda kudret narının faydaları ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için araştırdık. Makalemizin sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olması ümidiyle, iyi okumalar dileriz.

 

Kudret Narı

 

Kudret narı (Momordica charantia) , kabakgiller familyasından tropik iklim bölgelerinde yetişen gıda ve ilaç olarak kullanılan bitki türüdür.

Asya, Karayip Adalarında, Amazon havzasında, Doğu Afrika’da doğal olarak yetişir. Uzak Doğu ve Güney Amerika’da ise özellikle yetiştirilmektedir.

Sarmaşık formunda olup, yaz aylarında çiçek açar. Yelpaze şeklinde, loplu, kenarları dişli yapraklara sahiptir. Erkek veya dişi çiçekleri ayrı saplarda bulunur. Çiçekleri sarı renklidir.

Yüksek oranda E vitamini ve protein içererek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. 
Geleneksel Çin Tıbbında kudret narından yapılan ekstrenin şeker hastalığına olumlu etkiler yaptığı yapılan araştırmalarda tespit edilmiştir. Kudret narının içinde bulunan dört maddenin şekeri düzenlediği bu araştırmalarda ortaya çıkmıştır.

 

Kudret Narı Faydaları

 

Kolit, ülser, 12 parmak, gastrit, asit fazlası gibi mide bağırsak sistemine bağlı tüm hastalıkları etkin bir tedavi gücüne sahiptir.
  • Kadınlarda kısırlık tedavisinde ve karaciğer bozukluklarında iyileştirici olarak kullanılmaktadır.
  • Kudret Narı tümörlerde, romatizmada, sıtmada, yaralarda, şeker hastalığında, adet problemlerinde ve ateşli durumlarda iyi bir tedavi destekleyicisidir.
  • Afrodizyak etkisi olduğu bilinmektedir.
  • Uyuz, egzama ve deri hastalıklarının tedavisinde de etken rol oynar.
Kudret Narının kök ve yapraklarıyla hazırlanan çözeldiler basur şişkinliklerini indirmekte faydalıdır. Sadece yapraklarından elde edilen çözelti ise, öksürük kesici ve ateş dürücü özelliğine sahiptir.

Aynı zamanda bağırsak kurtlarının düşürülmesine de yardımcı olur. 
Karaciğer bozuklukları ve kadınlarda kısırlık tedavisi için iyileştirici olarak olumlu etkileri vardır.
  • İltihaplı yaraların tedavisinde de yararları çoktur.
  • Ülser, gastrit, kolit ve hemoroid gibi sindirim sistemi hastalıklarında çok etkili olduğu ispatlanmıştır.

 

Kudret Narı Yağı

 

Meyveler olgunlaştığında doğranarak cam kavanoza doldurulur. 2-3 gün sonra acı su süzülür. 100 gr kadar iyice olgunlaşmış taze kudret narı (içindeki kırmızı zarla kaplı tohumlar alındıktan sonra) küçük küçük doğranır ve üzerine 1000 gr zeytinyağı ya da bal eklenir. 3-6 hafta boyunca güneşte bekletilir.

Bu sürenin sonunda  karışım günde iki kez sabah akşam yemeklerden yarım saat önce bir tatlı kaşığı alınır. (Kudret narı bitkisinin kullanılan kısmı meyveleridir. Çekirdekleri zehirli olabileceğinden çekirdeklerinden temizlenerek kullanılması gerekir)

Hamile kadınların kullanmaması gerekir. Hipoglisemi, ya da düşük kan şekerine sahip kişiler kullanmamalıdır.

 

Kudret Narı Kullanımı

 

Sonbaharda toplanan meyveleri taze olarak yendiği gibi tohumlarından kudretnarıyağı veya macunu yapılabilir.Haricen yanık, egzama, açık yaralar ve sedef gibi hastalıklarda merhem olarak kullanılır. Son yıllarda içerdiği substans Q sayesinde AIDS tedavisinde de değerli olabileceği konuşulmaktadır. Kudret Narının şeker düşürücü etkisi olduğunu bilmekte de yarar vardır.

Sıvı formunun aşırı tüketimi  ishal ve karın ağrısına yol açabilir. Tohumların aşırı miktarlarda tüketimi, ateş, baş ağrısı ve koma ile bağlantılı olabilir. 

Kudret Narı Meyve  Kürü


Kudret narı meyvsinin olgunlaşanlarını balla karıştırılarak tüketilebilisiniz. Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve, tabakta ezilir, bir miktar balla karıştırılıp, sabahları aç karnına 1 çorba kaşığı yenilebilir.

Makalemizn sonuna gelirken, kudret narı meyvesi hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Bir sonraki makalemiz:  KURTPENÇESİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder