7 Eylül 2014 Pazar

Kurtpençesi otu


Kurtkulağı otu olarakta bilinen, kurtpençesi otunun faydaları ve kullanım biçimleri hakkında hazırladığımız yazımızın siz değerli okuyucularımızın yararlanabileceği bir yazı olmasını ümideder, iyi okumalar dileriz.

 

Kurtpençesi Otu

 

Kurtpençesi (Polygonum bistorta) , yöresel olarak , kurtayağı , kibritotu ve yer yosunu adlarıyla anılır . Kurtpençesi, içeriğinde radyum bulunan bir şifalı bitkidir ve uzun kolları,  sarı çiçek tozu içeren başaklarıyla, diğer yosunsu bitkilerden  kolayca ayırt edilir. Kuzey-doğu Anadolu (Trabzon, Rize, Çoruh) dağlarının nemli kısımlarında (Orman açıklıkları) yetişir.

Her zaman yeşil olan bu yosunsu bitki , iki metreye kadar varan tutunma filizleri ile ormanların zeminlerinde kök salarak uzanır . Bu filizlerden , 7-10cm uzunluğunda , süpürgeotunu andıran ama ondan çok daha yumuşak ve sık yapraklı pek çok dallara ayrılan saplar fışkırır. Çok yıllık, otsu ve çiçeksiz bir bitkidir.

Çeşitli alkaloitler içerir bununla beraber, Sabit yağ (%50 civarında), mum ve şekerler, bitkinin diğer bölümlerinde taşıdığı alkoloidlerden çok az miktar, flavonlar ve triterpenler  taşımaktadır.

 

Kurtpençesi Otunun Faydaları

 

Eklemler deforme olmuş olsa da, romatizma ve gut  hastalıkları,  kronik kabızlık ve basur için kurtpençesi çayı tavsiye edilmektedir. Ama, ishalden şikayetçi olanlar kurtpençesinden kaçınmalıdır, çünkü bu durumda bağırsak kramplarına neden olabilmektedir.

Karaciğer iltihabında, karaciğer katılgandoku urlarında, kötü karakterli olsalar bile, Kurtpençesi otu kullanılabilir.
  • İyileşmekte olan hastanın eski gücüne en kısa zamanda kavuşmasına da destek olur.
  • İdrar söktürücüdür. İshali keser.
  • Kanamayı durdurucu etkileri ile iç kanamalarda da kanamayı durdurmaya yardımcı olur.
  • Mikrop öldürücüdür. Ağız ve boğaz iltihaplarında ile karaciğer hastalıklarında faydalıdır.
  • Romatizma şikayetlerini azaltır.
  • Basur (hemoroit), gut ve kolit şikayetlerini gidermeye yardımcı olur.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Hafif yanıklarda ve deri enfeksiyonlarında faydalıdır.
  • Ateş düşürücüdür,

 

Kurtpençesi Otu Nasıl Kullanılır

 

Bitkinin kurutulan kökleri ve toprak üstü kısımları kaynamış suda demlenerek kullanılır. Zehirli maddeler de içerdiğinden fazla kullanılmamalıdır. Kurtpençesi otu hiçbir zaman kaynatılmamalı, yalnızca kaynar suyla, haşlanmalıdır (demlenmelidir).

Bitki, tüm idrar ve cinsel organ  hastalıkları, testis (erbezi ) ağrıları ve sertleşmeleri, böbrek kumu ve böbrek sancılarındaiyi bir tedavi destekleyicidir.

 

Kurtpençesi Otu Çayı

 

Yarım tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır ve hemen süzülür! Günde yalnızca 1 bardak, sabah kahvaltısından önce yudumlar halinde içilir.

Karaciğer sirozu ve karaciğer kanserinde, günde 2 bardak içilebilir. En fazla 1 hafta süren bir çay küründen sonra en az 2-3 gün ara verilmelidir.

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynaktan derlediğimiz kurtpençesi otunun özellikleri makalemizin sizler için faydalalı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar. 


Sıradaki makalemiz: KUŞ ÜZÜMÜ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder