7 Eylül 2014 Pazar

Kuş üzümü


Halk arasında çoban üzümü olarakta bilinen, kuş üzümünün faydaları ve kullanım yöntemlerini aratırdığımız makalemizin okuycularımızın yararlanabileği bir makale olduğu ümidiyle, iyi okumalar dileriz.

 

Kuş Üzümü 

 

Kuş üzümü ( Ribes nigrum ); İt üzümü olarak da bilinmektedir. Meyveleri en çok bir cm kadar büyüyebilir ve siyaha yakın mor renk görünümündedir.
Beyaz renkli çiçekler açan ve siyah renkte meyveleri olan, 30-40 cm boylarında otsu bir bitkidir.

Haziran, eylül ayları arasında beyaz renkli çiçekler açan, bahçe, yol kenarları ve harabeliklerde sık rastlanan zehirli bir bitkidir.

Kuş üzümü C vitamini açısından son derece zengindir. Ayrıca lif, kalsiyum, potasyum A ve B vitaminleri de içerir. Kuş üzümünde bulunan fitokimyasal elajik asitler ve fenolik bileşenler kansere ve kolesterole iyi gelir. Ayrıca içeriğindeki antosiyaninler antioksidan niteliğindedir.

 

Kuş Üzümünün Faydaları


Yapılan araştırmalarda siyah kuş üzümü suyunun farelerdekı kanserli tümörlerin büyümesini durdurduğu gömlmüştür.
  • Sindirim sisteminde koruyucu görev alır.
  • Kuş üzümü kalsiyum bulundurduğu için; saç ve tırnak güzelliğini önemli ölçüde arttırır.
  • Özellikle balgam sorunu olanlar kuş üzümü tüketirse, balgam sökücü işlevi yapar.
  • Kolestrerol sorunu olanlar için büyük katkı sağlar.
  • Yüksek tansiyon (hipertansiyon) hastaları kuş üzümü tüketirlerse yararını fazlasıyla alırlar.
  • Bağırsakları yumuşatarak sindirimimi hafifletir.
  • Kalp ve damar hastalıklarında önemli rol oynaya kuş üzümü, bu tür hastalıklarda kullanıldığın da da vücuda pozitif yönde etki eder.

Yapraklarının ağrılara iyi geldiği, artrit semptomları giderdiği ve kırık ve burkulmalarda ağrıları giderdiği düşünülmektedir. Bağırsaklar için müshil etkisi vardır. C vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkları önler ve cilt bakımında maske olarak kullanılır.


Kuş Üzümü Çekirdeği Yağı

 

Siyah kuş üzümü çekirdeklerinden üretilen yağ gribin önlenmesi, kolesterolün düşürülmesi ve ülser gibi hastalıkların tedavisine yardımcı, doğal bir ürün olarak kullanılabilir. Saç, tırnak ve cilt güzelliğine karşı birebirdir.Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yüksek tansiyon ve kolesterol tedavisinde kullanılmaktadır. Damar hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bağırsakları yumuşatır.

Karaciğeri destekleyici olarak kullanılabilir. Balgam sökücü özelliği bulunmaktadır. Sindirim sistemini korur. Kuş üzümü tohumundan elde edilen yağın kan basıncı yüksek hastalarda faydalı olduğu gözlemlenmiştir. Bilim adamları bunun içeriğindeki gammalinoleik asitlerden kaynaklandığını düşünüyorlar.

Üzüm meyvelerinin,içerdiği antosiyaninler damar direncini artırdığından damar hastalıklarını tedavi etmekte kullanılır.

Yaş meyveleri besleyicidir ve bağırsakları yumuşatır.Toksin arındırıcı etkisi olduğundan hastalıklara karşı metabolizmayı özellikle de sindirim sistemini ve karaciğeri destekler.Kuruüzüm meyvesinin,balgam söktürücü ve mukoza tahrişlerini giderici etkileri de vardır.

 

Kuş Üzümü Nasıl Kullanılır

 

Çiçekleri ve yaprakları kurutulduktan sonra sıcak suda demlenerek kullanılır. Taze yaprakları ezilerek yaraların ve basurun üzerine ağrıyı kesmesi ve iltihapları önlemesi için konabilir.
Yüksek dozlarda zehirleyebileceği için bir uzman kontrolü dışında kullanılmamalıdır.

Üzüm çekirdeği mide cidarını sertleştirir. 12 parmak ve mide ülserinde 2 kilo arpa, 2 kilo kuru siyah üzüm bir kaba konulur, üzerine 4-5 parmak geçecek kadar su konulur, arpa ve üzümler patlayıncaya kadar kaynatılır, süzülür, posası sıkılır, elde edilen mayi dolapta muhafaza edilir, sabahları aç karna 1 bardak içilir.

 

Kuş Üzümü Çayı

 

Kuvvet verici olarak 1 bardak suya, 10 gr kuru üzüm konur, 10 dk kaynatılır. Günde 3-4 bardak içilir. Kansızlık sıkıntısına ise;  8 bardak suya, 1 bardak kuru siyah üzüm 30 gr ufalanmış enginar yaprağı, 1 kaşık ufalanmış pelin konur, orta ateşte 1 saat kaynatılır, süzülür, bal ile tatlandırılıp 10 yaşından küçük çocuklara 1-2 çay bardağı büyüklere 3-4 su bardağı içilir. 10-15 gün devam edilir.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Kuş üzümü hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Bir sonraki makalemiz: KUŞBURNU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder