7 Eylül 2014 Pazar

KuşburnuBitkilerimiz.org olarak, kuşburnunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında hazırladığımız makalemizin sizlerin yaralanabileceği bir çalışma olduğunu umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Kuşburnu

 

Kuşburnu (Rosa canina); Avrupa, kuzeybatı Afrika ve Batı Asya’da yetişen bir tür bitki. İçi tüylüdür ve çok sayıda tohumu vardır. Sonbaharda olgunlaşır. C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesidir. Taze olarak tüketildiği gibi kurutularak da kullanılır. Çayı ve marmelatı yapılır.

Yabangülü, itburnu, itgülü, gülelması, yiric gibi adlarla da bilinir. Çiçekleri 5 Tac yapraklı çok hoş koku ve görünüme sahiptir Kuşburnu meyvesi parlak kırmızı renkte, yumurtamsı veya yuvarlak şekildedir. İçi tüylü kılçıklı, 3-5gr. ağırlığında, 1-2cm uzunluğunda olan Rosa Canina meyvelerinin yanında, Rosa Rugosa meyveleri sadece et ve çekirdekten oluşan tüysüz yapısı, 6-8gr ağırlığı, 3cm’e varan çapıyla farklılık gösterir.

Rosa Rugosa türü Kuşburnu meyveleri protein, şeker ve C Vitamini bakımından da üstünlük gösterir.100gr meyvede:2,55-6,18mg Vitamin A,1700mg Vitamin C, Vitamin B1 ,Vitamin B2 ve flavonitler içerir.C Vitamini kadar önemli olan ancak üzerinde durulmayan P Vitamini özelliği gösteren Plavonitler 1100mg/100gr oranında bulunurlar.

Meyvelerinin bileşiğinde ise;   şeker, protein , C Vitamini içerir.  Potasyum, Sodyum,  Kalsiyum, Magnezyum, Fosfor gibi vücuda gerekli elementler de içerir.

 

Kuşburnunun Faydaları

 

Grip ve soğuk algınlığı tedavisinde etkilidir; içerdiği C vitamini ile gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı tedavisinde etkili bir tedavi yöntemidir, hastalıktan önce tüketildiğinde ise bu hastalıklara karşı vücudun direnç kazanmasını sağlar.
  • Kuvvetli bir kök yapısına sahiptir. Hem yüzeyde saçak kökleri, hem derinde 3m’ye kadar inen kazık kökleri vardır.
  • Kökler, hastalık, zararlılar ve zor şartlara karşı mukavemetlidir. Kırmızı renkte ve yumuşak etli yapıdaki bu kökler boya sanayiinde de kullanılır. Çok bol kök sürgünü verir.
  • Cilt ve yara iltihaplanmalarında oldukça faydalıdır; taze kuşburnu bitkisi ciltteki iltihaplanmalara sürüldüğünde kısa sürede iyileşme görülmektedir.
  • Romatizma ve eklem rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir; kuşburnu bitkisinin eklem kireçlenmelerinin tedavisi ve romatizma ağrılarının giderilmesindeki faydaları klinik araştırmalarla kanıtlanmıştır.
Kanser ve kalp rahatsızlıklarına karşı vücudun bağışıklık kazanmasını sağlar; sık sık kuşburnu bitkisi tüketen bir kişinin kanser olma ihtimali diğer insanlara göre daha azdır.

Akciğerleri temizler, akciğerde leke oluşumunu engeller ve bronşları açar; özellikle bronşit hastaları için inanılmaz bir tedavi yöntemidir. İdrar yolları enfeksiyonlarını iyileştirir; idrar esnasında oluşan ağrı ve yanmaların tedavisinde etkilidir.

 

Kuşburnu nasıl kullanılır

 

Kuşburnu dünya genelinde gıda maddesi olarak kullandığı gibi birçok tıbbi hastalığın tedavisinde de bitkisel ilaç olarak kullanılır.

Kuşburnu bitkisinin çayı,yağı,reçeli,ezmesi ve hoşafı yapılmaktadır. Dünyada en faydalı 20 bitki arasında gösterilen kuşburnu bitkisinin birçok faydası vardır.


Kuşburnu Çayı

 

Kuşburnu bitkisi genellikle kurutulup çay olarak tüketilir ama kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnu reçeli, kuşburnu hoşafı, kuşburnu ezmesi de dünya genelinde sıkça tüketilir.

Faydalarının yüksek düzeyde olabilmesi için taze bitki halindeyken tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Yarım litre kaynamış su içerisinde kurumuş ve ezilmiş 2 yemek kaşığı kuşburnu ekleyin ve 10 dakika bekleyin. Daha sonra içerisine acı olma ihtimali ve farklı lezzet aramak isteyenler için bal ilave ederek afiyetle için.

Makalemizn sonuna gelirken, kuşburnu hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor ve sıradaki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza zaman ayırdığınız için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz:KUŞKONMAZ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder