7 Eylül 2014 Pazar

Kuşkonmaz


Kuşkonmaz otunun faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemiz bir çok kaynaktan incelenerek sizlerin yararlanabilmesi için itinayla hazırlanmıştır. Sizlerinde makalemizden faydalanacağınızı umuyor, iyi okumalar diliyoruz..

 

 

Kuşkonmaz

 

Kuşkonmaz (Asparagus ), sebze olarak yenen ve süs amacıyla yetiştirilen çeşitli bitki türlerini kapsayan bitki cinsi. Kuşkonmaz en iyi besince zengin, kumlu ve gevşek topraklarda yetişir. Sarımsı yeşil renkte çiçekler açan, meyvaları kırmızı otsu bir bitki olan Kuşkonmaz bitkisi daha çok ılıman iklimlerde ve sulak yerlerde yetişir.
 
Kuşkonmaz aynı zamanda A, B1, B2 ve C vitaminleri ile protein ve mineraller bakımından zengin bir besindir.

Türkiye’de taze üretimi gitgide artmaktadır. Istanbul’un Silivri ilçesinde kuşkonmaz bağları bulunmaktadır. İzmir ve çevresinde, Aydın, Muğla ve Manisa?da yabani formları bulunmakta ve ilkbaharda sebze olarak değerlendirilen yabani otlarla birlikte pazarlanmaktadır. Aynı zamanda Fransa, İtalya, Çin ve ABD’de yetiştirilir.

Haziran-Temmuz ayları arasında yeşilimsi sarı renkli çiçekler açan, 50-150 cmboyunda, çok yıllık otsu bir bitkidir. Sulak, kumlu ve killi, kuvvetli topraklarda, ormanlık yerlerde yetişir. Gövdeleri dik, yeşil düzgün yüzlü ve yaygın dallıdır. Dallar dalcıklara ayrılmış olup, ince, yeşil renkli, 3-6 tanesi bir aradadır.

Yapraklar küçük ve zarımsıdır. Çiçekler teker teker veya çift olarak yaprakların koltuğunda bulunur. Erkek çiçekler 6 parçalı ve parçalar çan şeklinde birleşmişlerdir. Meyveleri kırmızı veya siyah renklidir. Kuşkonmaz tohum veya pençeden üretilir. İlkbaharda ekilir. Tohum ekiminden ilk hasada kadar geçen süre dört yıldır.

 

Kuşkonmaz Otunu Faydaları

 

Kuşkonmaz; kalp rahatsızlığı, kanser ve algılamada fonksiyon bozukluğu açısından bir risk faktörü olan homosisteinin kontrol edilmesine yardımcı olabilecek ve ayrıca doğuştan olan özürleri azaltabilecek olan folik asit açısından mükemmel bir kaynaktır.
  • Kuşkonmaz, ayrıca, hücreleri hasar görmekten koruyan bir antioksidan olan glütasyon açısından da zengindir.
  • Protodioscin, kemik erimesini azalttığı, cinsel isteği arttırdığı ve çeşitli kanser türlerinde, kanser hücresi öldürücü özelliğe sahip olduğu keşfedilmiş olan, kuşkonmazda bulunan bir bitki kimyasalıdır.
İyi bir idrar söktürücü olan kuşkonmaz, idrar yollarını temizler ve vücutta oluşan ödem şişliklerini gidermeye yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. Sinirleri kuvvetlendirir ve zihin yorgunluğunu giderir. 

Diş ağrısını hafifletir. Gözleri ve kalbi kuvvetlendirir. Karaciğer ve böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur. Kanı temizler. Kandaki şeker oranını düşürür. Egzama ve sivilcede faydalıdır. Cilde canlılık verir.

 

Kuşkonmaz Otu Nasıl Kullanılır

 

Yunan ve Romalılar, kuşkonmazı, arı sokması, kalp rahatsızlığı, ödem ve diş ağrısı tedavisinde şifalı olması nedeniyle değerli gördüler. Küçük dozlarda alman taze kuşkonmaz suyunun, idrar sökücü ve müshil etkisi olduğu söylenir. Kuşkonmaz kökleri, Çin şifalı bitki uzmanları tarafından, kireçlenme ve kısırlık gibi birçok rahatsızlığı tedavi etmek için kullanılır.

Tarihten bu yana, kuşkonmaz, kireçlenme ve romatizma gibi şişlikleri de içeren problemlerin tedavisinde kullanılmıştır ve ayrıca regl dönemi öncesi vücudun su toplamasına karşı da faydalı olabilir.

Kuşkonmaz Çayı


Kuşkonmazın gövdesi, kökü ve tomurcukları kullanılır. Kuşkonmaz suda kaynatılarak çorbası içilirse el ve ayaklardaki şişliklerle karaciğer şişliğini indirmeye yardımcı olur.

Fazla miktarda kullanılırsa idrar yollarını tahriş edebilir. Bu nedenle özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar fazla tüketmemelidir. Ayrıca, ishal yapabilir.

Yazımızın sonuna gelirken ,  kuşkonmaz bitkisinin faydaları ve kullanım yöntemlerini değerlendirdiğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemizin dikkate değer oldununda altını çizmek istiyoruz.

Bir sonraki makalemiz: KUZU KULAĞI OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder