7 Eylül 2014 Pazar

Kuzu Kulağı Otu
Kuzu kulağı otunun faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız makalemiz birçok bilimsel kaynak incelenerek hazırlanmıştır. Siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir yazı olmasını temenni eder, iyi okumalar dileriz.

 

 

Kuzu Kulağı Otu

 

Kuzu kulağı  (Rumex acetosella) ; geniş ve kabarık yapraklı, ortalama50 cm boylarında otsu bir bitkidir. Haziran eylül ayları arasında küçük çiçekler açan, tüysüz yapraklara sahip, dağ, orman, tarla ve çayırlarda sık bulunan otsu bir bitkidir.

Kuzu kulağı genellikle nemli bölgelerde ve kumlu topraklarda yetiştirilir. Kuzu Kulağı yurdumuzun hemen her yerinde yetişmekte Tokat ve çevresinde yetişir.

Yapraklarında; potasyum okzalat, oksalik asit, köklerde ise tanen, antrakinon türevleri, nişasta, reçine, şekerler vardır. Ayrıca kuzu kulağı, A, B, C vitaminleri, demir ve fosfor yönünden de zengindir. C vitamini açısında zengin bir besin olan kuzukulağı, C vitamini eksikliğinden kaynaklanan Skorbüt hastalığına karşı da faydalıdır.

 

Kuzu Kulagı Otunun Faydaları

 

  • İdrar söktürücü ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir.
  • Ateşi düşürür.
  • Kanamayı durdurmaya yardımcı olur.
  • Diş ağrılarını dindirir. Mide şişliğini giderir.
  • Kanı temizler.
  • Egzama, sedef ve sivilce gibi cilt hastalıklarına karşı faydalıdır.
Kansızlığa iyi gelir. Böbrekleri çalıştırıcı, bağırsakları yumuşatıcı ve kabızlığı giderici etkileri olan kuzu kulağı, ateşi düşürür ve kanamayı durdurmaya yardımcı olur. İskorbit hastalığına faydalı olan kuzu kulağı, safra kesesi için de büyük fayda sağlar.

Sarılık hastalığına karşı da fayda sağlayan kuzu kulağı, anne sütünü çoğaltmak ve vücudu kuvvetlendirmek için de kullanılır.

Ayrıca regl dönemi kanamalarının düzene sokulmasına yardım eder ve cinsel gücü arttırır.
Nezle, grip, soğuk algınlığı rahatsızlıkları için de kullanılan kuzu kulağı, sindirim sisteminin düzenlenmesine de büyük fayda sağlar. Kuzukulağı çayı sayesinde ateş düşürülmesi ve safra söktürülmesi mümkündür.


Kuzu Kulağı Nasıl KullanılırYaprakları salata gibi yenebilir. Haşlanan bitkinin suyu içilebileceği gibi gargara olarak diş ağrısını kesmek için kullanılabilir. Haricen ise sivilce ve egzamaya karşı lapa olarak sorunlu bölgeye sürülür. Böbrek rahatsızlığı olanların ve romatizmalıların yememesi tavsiye edilir. Ayrıca  yemeği kilo aldırmayan, mideye yoğun etkisi bulunmayan bir yemek olduğu için tercih edilebilir.
Romatizma, böbrek hastalığı ve gut hastalığı olan kişilerin yemesi tavsiye edilmez.

 

Kuzu Kulağı Merhemi


Ciltte bulunan lekeler, çıbanlar, sedef hastalığı, egzama gibi deri hastalıklarına karşı kuzu kulağından faydalanmak için hasta bölgeye kuzu kulağı lapası sürülür.

 

Kuzu Kulağı Çayı


Ateş düşürücü ve idrar söktürücü olarak 50 gr. kuru kuzukulağı 1 lt. kaynar suya konur. Günde 4 fincan içilir. Ayrıca, Egzama, sivilce ve sedef hastalığı için 50 gr. kuzu kulağı 1 lt. su içinde 10-15 dk. kaynatılarak elde edilen sıvının günde 3 bardak olarak içilmesi gerekir.

Yazımızın sonuna gelirken , sizler için faydalı bir yazı olduğu ümidiyle, birsonraki makalemizin dikkate değer olduğunu vurgular , okumanızı tavsiye ederiz. İlginiz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KARAÇALI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder