7 Eylül 2014 Pazar

Kızılcık

Kızılcık ağacının ve meyvesinin faydaları ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemiz siz değerli okurlarımız için tinayla hazırlanmıştır. Umarız yazımızdan faydalanabileceğiniz umuduyla, iyi okumalar dileriz.

 

Kızılcık

 

Kızılcık (Cornus mas), kızılcıkgiller familyasından bir ağaç türüdür. En fazla 5-8 m boy yüselebilen, yaprakları koyu yeşil, her iki yüzü tüylü, damarlar paralel, damarlar boyunca tüylü bir yapıya sahiptir.

Şubat-Mart ayında açan sarı renkli küçük Çiçekleri vardır, meyveleri kırmızı renkli, eliptik şekillidir.
Kızılcık ağacı kuru, balçıklı topraklarda yetişir, çoğalması tohumlar yardımıyla gerçekleşir. Karadeniz’de ve İstanbul’un Karadeniz’e yakın yamaçlarında kızılcık bol miktarda yetişir.

Ağustos sonunda açan çiçekleri sarı, meyvesi ise koyu kırmızı renktedir. Kızılcık meyvelerinin tadı ekşi olup, taze ya da kurutulmuş olarak tüketildiği gibi, tarhana, hoşaf, reçel ve marmelat yapımında da kullanılmaktadır.

Kızılcık ağacının kırmızı renkli ve oval meyvesi C vitamini açısından çok zengindir.

 

Kızılcık Ağacının Faydaları

 

  • Mideye kuvvet verir.
  • Vücut direncini arttırır.
  • Bağırsak yaralarına iyi gelir.
  • Gazı önler.
  • Ağız yaralarını giderir. Mikrop öldürücüdür. İltihaplanmayı önler ve alerjileri azaltır.
  • Ateş düşürücü etkisi ile özellikle menopozda faydalıdır.
  • Kanın pıhtılaşmasını sağlar.
  • Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
Kızılcık ağacının kabukları ishali kesmeye yardımcı olurken, meyveleri ise ishal yapıcıdır.
İdrar enfeksiyonlarının çoğuna e-coli adı verilen bir bakteri neden olur. Kızılcıkta bulunan benzoik asit bakterilerin çoğalmasını engeller ve vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır.

Kızılcık suyu, şerbeti veya kompostosu idrarımızdaki asit miktarını arttırır. Böylece böbrek taşlarının (özellikle kalsiyum taşları) tedavisinde kullanılır. Bu arada idrardaki ağır kokuları da giderir.

 

Kızılcık Ağacı Nasıl Kullanılır

 

Kızılcığın kabukları ve meyvesi kullanılır. Yaprağı ezilip yaraya sürülürse iyileşmesine yardımcı olur. Meyvelerinde kızılcık reçeli, hoşafı ve kompostoso yapılır. Kızılcık suyu uykusuzluğa iyi gelir.

 Kızılcık şurubu vücuda kuvvet verir. Kızılcık ağacının kabukları kaynatılarak etkili bir ateş düşürücü elde edilir. Ayrıca, Kabukları toz haline getirilip yaraların üzerine mikrop öldürücü olarak serpilebilir.

 

Kızılcık Çayı

 

Kızılcık kabuğu ateş düşürücü ve güçlü bir ishal kesicidir. 1 yemek kaşığı dolusu taze veya kuru kızılcık ile 1 fincan soğuk suyu 5 dakika kaynatın. 15 dakika demledikten sonra süzgeçten geçirin ve sonra ishale karşı ilaç olarak kullanın. 60 gr kızılcık ağacı kabuğunu1 litresu ile kaynatarak, ateşli hastalıkların tedavisinde kullanabilirsiniz. Eskiler bu karışımı özellikle sıtmaya karşı hazırlarlarmış.

 

Kızılcık Şerbeti

 

Kızılcık meyvelerinden  hazırlanmış kızılcık suyu veya kaynatarak yapılan kızılcık şerbeti, kan pıhtılaşmasını düzenler. Özellikle şeker hastaları için yararlıdır.

Kızılcığı yıkayıp 1 su bardağı su ile kaynatın. kaynayınca bir süzgeçte ezerek suyunu süzün.2,5 su bardağı şekeri 1 su bardağından biraz az su ile kaynatın. kaynayınca kızılcık suyunu ekleyin. bir iki taşım kaynayınca limon suyunu ekleyin. bir taşım daha kaynatıp altını kapatın ve kavanoza koyun.

Yazımızn sonuna gelirken kızılcık ağacı ve özellikleri hakkında derlediğimiz makalemizn sizlerin yararlanabildiğ bir yazı olduğunu umuyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makale: KÖPEKDİLİ OTU

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder