19 Ekim 2014 Pazar

Latin Çiçeği

Latin Çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemiz, siz dğerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın taranması sonucu hazırlanmıştır. Makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyor iyi okumalar diliyoruz.

 

 

Latin Çiçeği

 

Latin Çiçeği (Tropaeolum majus), Latinçiçeğigiller familyasından; kırmızı veya turuncu çiçekleri olan  çok yıllık otsu bir bitki olarak yetişir.

Gösterişli çiçekleri ve yaprakları nedeniyle dünyaya yayılan latin çiçeği, ülkemizde de bazı yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Tohumludur ve tohumları fasulye kalınlığındadır.

Çiçekleri kızıl, turuncu, sarı, maun ve krem rengindedir. Bitkinin tohumları fasulye iriliğinde olup bitki, tohumuyla çoğalır. Anayurdu Latin Amerika’daki serin And Dağları bölgesidir. Gösterişli çiçekleri ve yaprakları nedeniyle dünyaya yayılan latinçiçeği, ülkemizde de bazı yerlerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir. Frenkteresi  olarakta bilinir.

İçeriğinde, Eter yağlar, Polisakkaritler , Karotinoitler,  Myrosinazlar, β-Glukosinazlar gibi Enzimler,  Minerallerden; Kükürt, Iyot, Potasyum, Kalsiyum ve Magnezyum içerir. Ayrıca, Tohumlarında yüksek oranda  Oleikasit  %12 ve Linolasit %5 içermektedir.

Latin Çiçeğinin Faydaları


  • Çiçekleri salatalarda kullanılır. 
  • İştah açar. 
  • İdrar söker. 
  • Hazmı kolaylaştırır. 
  • İskorbüt hastalığına fayda sağlar. 
  • Saç dökülmeleri ve tırnak kırılmalarını önlediği düşünülmektedir. 
  • Solunum yollarındaki rahatsızlık, bronşit, grip ve soğuk algınlığı gibi durumlarda etkilidir.

Latin Çiçeği Nasıl Kullanılır


Mayıs’tan Kasım’a kadar yaprak, çiçek ve sapları topla-narak taze salata olarak yenilebilir veya sıkılarak suyu çıkarılır ve alkolle veya sirkeyle karıştırılarak muhafazası temin edilir.

Latin çiçeğinin yaprak, çiçek ve çiçek sapları, yaz ortasından sonbahar ortalarına kadar toplanır. Yaş olarak kullandığında, etkili tıbbi özellikler taşır. Bitkinin yaprak, çiçek ve yakıcı lezzeti olan çiçek tohumları salata olarak yenilir. Körpe çiçek tomurcukları ve yeşil durumdaki tohumları turşu yapılarak tüketilir.

Latin Çiçeği Çayı

 

1-2 tatlı kaşığı bitki (yaprak-çiçek) karışımı üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek hazırlanan çay, günde üç kez birer bardak içilir.

Latin Çiçeği Sirkesi


Latin çiçeği sirkesi için 500 ml (yarım litre) sirkeye 25 tane çiçek kullanılıyor. Bunun için bir kavanoza beyaz üzüm sirkesini koyuyorsunuz ve içine çiçekleri atıyorsunuz. Kavanozu sıkıca kapatıp, ışık almayan bir ortamda 3 hafta bekletiyorsunuz. Sonucunda salatalarda kullanabileceğiniz ve harika tadı ve rengi olan bir sirke oluşuyor.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Latin çiçeği hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.  

Sıradaki makalemiz: LİMONHiç yorum yok:

Yorum Gönder