19 Ekim 2014 Pazar

Maydanoz

Bu makalemizde Maydonozun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Yazımızın sizlerin yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor ve iyi okumalar diliyoruz. 

 

Maydonoz

 

 

Maydanoz (Petroselinum crispum), Maydanozgiller familyasından; tohumları ufak ve esmerdir. Yeşil renkli, damarlı bir bitki türüdür. Yaprakları baharat olarak kullanılmaktadır.

Maydanoz Akdeniz ülkelerinin bitkisidir. İspanya, Yunanistan. Fas, Cezayir ve Tunus da bol miktarda yabani maydanoz bulunduğu bildirilmektedir. Yetiştiriciliği M.Ö. 4000 yıllarına dayanır ve maydanoz kök ve yapraklarından yararlanmak amacıyla üretilir

Ağustos-Eylül ayları arasında, beyaz renkli çiçekler açan, kazık köklü, 30-100 cmboylarında, iki yıllık otsu bir bitki. İlk yil bir yaprak rozeti, ikinci yıl ise bir gövde meydana getirir. Rutubetli ve sulak toprakları sever.

Gövdeleri dik, tüysüz, köseli, içi bos ve çok dallı, yapraklari saplı, parçalı ve koyu yeşil renklidir. Çiçekler şemsiye şeklinde toplanmıştır. Yapraklari tüysüz, yeşilimsi, esmer renkli, armut seklinde ve özel kokuludur.

Maydonozun Yapısal Özellikleri


Yapraklarının içeriğinde uçucu bir yağ ile apiin adlı bir glikozit vardır. Kökünde, biraz uçucu yağ, müsilaj ve apiin vardır. Yaprakları, kökü ve meyvesi kulanılır. Ayrıca maydanoz suyunun ödemleri atmada çok etkili olduğu bilinmektedir.

Maydanozun yararları içerdiği iki grup bileşenden ileri gelmektedir. Birincisi uçucu yağ bileşenleri olan myristicin, limonen, eugenol ve alfa-thujene, ikincisi ise flavonoid grubu apiin, apigenin, crisoeriol ve luteolin’dir.

Maydanozda bulunan bu uçucu yağların tümör gelişimini durduğu yönünde sonuçlar gözlenmiştir.
Ayrıca bu bileşenler sigara dumanı gibi zararlı maddelerin yol açtığı tahribatı en düşük seviyede tutmaya yardımcı olmaktadır.

Flavonoidler ise antioksidan etkisi göstererek özellikle oksijen bazlı hücrelerde meydana gelebilecek yapı bozukluklarına karşı koruma sağlamaktadır. Yapılan araştırmalar maydanozdan elde edilen yağın kanın antioksidan özelliğini arttırdığının altını çizmektedir.

Maydonozun Faydaları


Maydanoz bizi bilinen kış hastalıklarından(soğuk algınlığı, nezle, grip gibi) korumaya çok yardımcı olur. Maydanozun aynı zamanda idrar söktürücü bir etkisi vardır. Vücutta artık sıvı dediğimiz ödemi atmaya yardımcı olur.

Genellikle şişkinlik rahatsızlığı olan kişiler, salatalarını maydanozla süsleyerek veya maydanozu suda kaynatıp suyunu içerek maydanozun yardımcı etkisi ile bu ödemi atmaya çalışabilirler.

Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten ) kaynağıdır. Bu özelliği ile görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi gelir. Ayrıca potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin yönünden de zengindir.

Maydanoz suyundaki yüksek klorofil miktarı kanı arttırarak oksijeni metabolize eder ve böbreklerin, karaciğerin, idrar yollarının temizlenmesine yardım eder. Sindirim enzimlerini uyararak sindirim rahatsızlıklarını dindirir. İnce bağırsaktaki peristaltik hareketleri arttırır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar.

Maydonoz Nasıl Kullanılır


Maydanoz suyu, 100 gramında 166 mg C vitamini içeriği ile herhangi bir diğer standart mutfak sebzelerine nazaran daha fazla miktarda fazla vitamin C içerir. Bu oran portakalın üç katı kadar fazla ve kuşüzümü (frenk üzümü) ile aynı düzeydedir. Maydonozda bulunan Demir içeriği 100 gramında 5.5 mg olup bu oran, istisnai derecede yüksek bir demir kaynağı manasına gelmektedir.

Maydonoz Çayı


Maydanoz çayını kurutulmuş maydanoz yapraklarından da hazırlayabilirsiniz ancak taze maydanoz kullanırsanız daha lezzetli olacaktır. 1 bardak çay için 2 çay kaşığı ince kıyılmış taze maydanoz yaprağı yeterli olacaktır.  İsteğe bağlı olarak maydonoz çayını bal yada doğal tadlandırıcılarla birlikte tüketebilirsiniz

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mürver çiçeği  hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz.

Sıradaki makalemiz:  MARRUP AĞACI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder