19 Ekim 2014 Pazar

Mine Çiçeği

Mine çiçeğinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemiz, siz dğerli okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın taranması sonucu hazırlanmıştır. Makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umudediyor iyi okumalar diliyoruz. 

 

 

Mine Çiçeği

Mine Çiçeği (Verbena officinalis) : Mineçiçeğigiller familyasının örnek bitkisidir. 60-100 cm. kadar boylanabilen, çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir. Dört köşe kesitli, koyu yeşil renkli ve tüylü gövdesi, bitkinin tepesine doğru dallara ayrılır.

Tüylü ve parlak koyu renkli, kenarları derin dişli ve sapsız yaprakları, uzamış meşe yaprağına benzer. Yaz ortasında başak ya da şemsiye biçimi oluşturarak açmaya başlayan, küçük çiçekleri eflatun, mavi ve kimi zaman da alacalı renklerde olur.

Çiçeğin ortası, beyaz ve siyah görünüşüyle küçük gözlere benzer. Olgunlaşan çiçekleri tek tohumlu sert meyveler verir.

Mineçiçeği, verbalin adı verilen acı tatlı glikozitler, uçucu yağ, yapışkan bitki sıvısı ve tanen içerir. Ayrıca C-vitamini, β-karotin, silisikasit %10-15 oranında çok az miktarda eter yağı ve tanin içerir.

Mine Çiçeğinin Faydaları


İştah açar. Sinirleri yatıştırıcı bir bitki olan mine çiçeği uykusuzluk şikayetlerine ve gerginliğe karşı faydalıdır. Depresyon ve migren şikayetlerini azaltır. Adet düzenleyici ve adet sancılarını azaltıcı etkilere sahiptir.

Uyarıcı etkileri ile yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Baş, bel, mafsal, göğüs ve kulak ağrılarını dindirir. İdrar söktürür ve terletir.

Romatizma, siyatik ve nikriste faydalıdır. Mide ve bağırsaklara iyi gelir. Bademcik iltihabı, soğuk algınlığı, öksürük, sinüzit, astım ve bronşite karşı faydalıdır.

Mine Çiçeği Nasıl Kullanılır


Mine çiçeğinin tüm topraküstü kesimleri bitki çiçek açmadan önce yaz ortasında toplanır. Gölge, kuru ve havadar yerde olabildiğince çabuk kurutulur. Çiçeği, kurutulmuş yaprakları ve kökleri kaynatılarak kullanılır. Lapa haline getirildikten sonra romatizma ağrılarına ve iltihaplara karşı kullanılabilir.

Günümüzde nezle ilaçlarının pek çoğunda mine çiçeği ayrılmaz bir parça olmuştur.  
Gevşetici etkileri rahim kaslarını da etkilediğinden gebelik döneminde kullanılması tavsiye edilmez.

Mine Çiçeği Çayı


1-3 tatlı kaşığı kurutulmuş bitki alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika bu şekilde demlendirilerek elde edilen çay, günde üç kez birer bardak olarak içilir. Uykusuzluk durumunda yatmadan önce bir bardak alınır.

Makalemizn sonuna gelmiş bulunmaktayız. Mine çiçeği hakkıında kaleme aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiğş bir yazı olduğunu umudediyor, sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Konuyla ilgili görüşlerinizi bizimle paylaşmanızın önemini vurgulayarak, iyi okumalar dileriz. 

Sıradaki makalemiz: MÜBAREK DİKENİ

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder