31 Ekim 2014 Cuma

Taflan

Bu makalemizde, taflan ağacının yapısal özellikleri, taflan meyvesinin faydaları ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunmaktayız. Makalemizin okuyucularımızn yararlanabileceği bir yazı olduğunu umuyor ve iyi okumalar diliyoruz.

 

Taflan

 

Taflan (Prunus laurocerasus), gülgiller familyasından küçük beyaz renkli çiçekler açan, daha çok rutubetli ve gölgeli yerlerde yetişen 5-15 m boyunda, yaprak dökmeyen bir ağaç türüdür.

Taflannın yapraklar derimsi kısa saplı ve oval şekillidir. Orta damar alt tarafta çıkıntı teşkil eder. Çiçeklerin 30 – 40 tanesi bir arada bulunur. Taç ve çanak yaprakları 5 parçalıdır. Meyveleri şeklen kiraza benzeyen taflan meyvesi,  zamanla siyah renk alır. Yaprakları şeker, tanen, kalsiyum, oksalat, emülsin, prunasin ihtiva eder.
Taflan Güneybatı Asya ile Güneydoğu Avrupa’da doğal olarak yetişir. Türkiye’de Giresun , Trabzon , Rize , Ordu ve Artvin civarında yüksek dağlık bölgelerde doğal olarak bulunur.

 

Taflanın Faydaları

 

Taflan , Özellikle yapraklarındaki; şeker, tanen, kalsiyum, oksalat, emülsin, prunasin gibi antioksidatif içerikleri olan bileşikler ve maddeler sayesinde bitkisel uygulamalrda etkili bir şifalı yapıya sahiptir.

Taflannın taze yapraklardan elde edilen taflan suyu, antispazmodik ve öksürük dindirici, bulantı ve karın ağrılarını giderici olarak kullanılır. Fazla alınırsa, zehirlenme yapar. Taze meyveleri yenir. Taze meyvelerinin idrar söktürücü ve taş düşürücü etkileri vardır. Yaprakları ise gıdalara koku vermekte kullanılır.

  • Taflan sinirleri yatıştırır ve kalp çarpıntısını giderir. 
  • Bronşitte faydalıdır. 
  • Nefes darlığını giderir ve öksürüğü keser. 
  • Karın ağrısı ve bulantılara karşı faydalıdır.
  • Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. 
  • Regil  gecikmelerini gidermeye yardımcı olur. 
  • Antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir. 
  • Cilt hastalıkları, kanser, Alzheimer ve şeker hastalığına karşı koruyucudur.

 

Taflan Nasıl Kullanılır

 

Taflanın meyveleri taze olarak, meyve tohumları kurutulup toz haline getirildikten sonra, taze yaprakları ise suyu sıkılarak kullanılır. Meyve tohumları kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastaları için faydalıdır.

Meyveleri idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılır. Taze taflanın yapraklarından elde edilen taflan suyu göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.


ÖNEMLİ NOT:

Taflanın yaprakları siyah hidrik asit veren bir glikozit taşıması sebebiyle zehirlidir. Bu yüzden yapraklarinin baharat olarak kullanilmasi tehlikelidir. Yalnızca su buharı ile yaprakların suyu çıkarılarak bu su kullanılır.

Makalemizn sonuna gelirken, yazımızdan faydalanabilğinizi umudediyor, sıradaki yazımızında dikkate değer bir çalışma olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür
eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder