31 Ekim 2014 Cuma

Tarçın

Bitkilerimiz.org olarak tarçın hakkında hazırladığımız makalemiz; tarçının faydalar, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine başlıklardan oluşmaktadır. Okurlarımızın yararlanabilmesi için bir çok bilimsel kaynağın incelendiği makalemizin sizler için faydalı olacağını umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Tarçın 

 

Tarçın (Cinnamomum), defnegiller familyasından anavatanı Güney ve Güneydoğu Asya olan, yaprak dökmeyen aromatik kokulu bir ağaç türüdür. Tarçının bilimsel adındaki cins adı olan “Cinnamomum”, Yunanca’daki “kinnamomon” sözcüğünden gelir. İnsanlık tarihinin en eski baharatlarından biridir.

Tarçın baharatı, ağacının gövde ve dal kabuklarının dış kısmı sıyrıldıktan sonra kalan iç kabuğun kurutup öğütülmesiyle elde edilir. Ayrıca kabuklarının iç içe konularak rulo gibi kıvrılmasıyla da çubuk tarçın elde edilir. Kokusu kuvvetli, kesin ve uzun süreli, tadı tatlımsı ve yakıcıdır.

Baharat olarak kullanılır. Meyveleri de baharlı, lezzetli ve tarçın kokuludur, tarçın yerine kullanılır. Tanen ve uçucu yağ taşır.

 

Tarçının Faydaları

 

Özellikle, son zamanlarda sıkça rsalanılan  İnsülin direnci sorunu olan, İnsülin direnci, kan şekeri normal olmasına rağmen insülin hormonunun normalden fazla salgılanması anlamına geliyor. Pek çok hastalığa zemin hazırlayanbu soruna karşı tarçın etkili bir tedavi destekleyicidir.
  • Tarçın ferahlık verir ve iştah açar. 
  • El ve ayaklardaki titremeleri ve damar tıkanıklığını önler. 
  • Mide rahatsızlıklarına ve karın ağrılarına iyi gelir. 
  • Bağırsak kurtlarının dökülmesine ve bağırsak iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olur. 
  • Cinsel isteği arttırır. 
  • Gaz söktürücüdür. 
  • Kötü kokuları, öksürüğü ve ishali keser. 
  • Vücut direncini arttırır. 
  • Soğuk algınlığı ve nezleye karşı yararlıdır. 
  • Kan Şekerini dengeleyen Tarçın, şeker hastaları için çok faydalıdır.

Tarçının ZararlarıHer bitki gibi tarçınıda ölçülü kullanmak gerekir. Kabuk tarçın çayı günde 1 fincandan fazla ve uzun süre içilmemelidir. Ayrıca tarçın çok kullanıldığında kabızlığa neden olabilir.

 

Tarçın Nasıl Kullanılır

 

Osmanlı zamanında sütlü tatlılarla tüketilmesinin bir amacının da; kan şekerini dengelediği ve o yüzden genel olarak tatlıların üzerine konulduğu bilinmektedir. Tatlıların yanı sıra, birçok yemeğe de farklı tat vermesi amacıyla da kullanılmaktadır.

Doğal bir mikrop düşmanı olan tarçını her gün bir silme çay kaşığı aldığınızda kolesterolünüzü ve kan şekerinizi düşürdüğü gözlenmiştir. Birçok uzman tarafından da onaylanmaktadır.

 

Kolestrol İçin Tarçın

 

İki kaşık bal, üç tatlı kaşığı toz tarçın, 450 gr. demlenmiş çay içerisinde eritilerek içildiğinde kan kolesterol seviyesi 2 saat içerisinde yüzde 10 düşecektir. Artrit hastalarına tavsiye edilen kürde günde 3 defa kolesterol hastaları için uygulanabilir.

 

mide agrılarına tarçın merhemi

Toz tarçın 2 kaşık bal üzerine serpilip yemekten önce alındığında asit oluşumunu ve hazımsızlığı önler. Bal ve tarçın kürlerinin, mide ağrıları için olduğu kadar mide ülserleri için de yararlı olduğu saptanmıştır.

Bir miktar balı 2 kısım ılık su içerisine koyup üzerine bir çay kaşığı toz Tarçın ilave ederek bir krem elde edilir. Bununla vücudun ağrıyan yerlerine masaj yapılır. 1-2 dakika içerisinde ağrının azaldığını göreceksiniz.

 

yemeklerde tarçın

 

Yemeklerde ve tatlılarda lezzet ve koku vermesi için kullanılır. Tarçın özellikle sütlü tatlılarda kullanılırsa sütteki zararlı bakterileri yok eder. Bal ve limonla karıştırılıp yenirse boğaz yanmasına iyi gelir. Tarçın esansı gıda ve parfümeri sektöründe koku verici olarak kullanılır.


Tarçın Çayı Yarım çy kaşığı tarçın kaynatılmış sıcak su içerisinde 15 dakika demlenerek içilebilir. Günde 3-5 defa içilmesi yeterlidir. Su dahil tüm içeceklerinizde çubuk veya toz tarçını kullanabilirsiniz.

Yazımızın sonuna gelirken, tarçın hakkında kaleme aldığımız makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğu kanatiyle sıradaki çalışmamızında okunmaya değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder