31 Ekim 2014 Cuma

Tarhun

 
Tarhun otunun özelliklerini incelediğimiz makalemiz, tarhunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırlanmıştır. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir makale olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Tarhun 

 

Tarhun (artemisia dracunculus); Bileşikgiller familyasındandır.60-120 cm. boylanabilen, keskin ama hoş kokulu, dayanıklı çokyıllık çalımsı bitkidir. Tarhunnu ilk defa,  MÖ: 2000’de Çinliler tarafından kulanıldığı yazılı belgelerden analaşılmaktadır.

Anayurdu Sibirya’dır. Günümüzde Avrupa’da büyük ölçüde kültürü yapılmakta, ülkemizde de Ankara, Gaziantep, Urfa ve Erzurum’daki bazı bahçelerde yetiştirilmektedir. Ejder otu olarak da bilinen tarhun otu Fransız mutfağında en sık kullanılan baharatlar arasında yer alır.

Yuvarlak kesitli ve dallara ayrılan yapılı gövdesi açık yeşil renklidir. Yaprakları ince, uzun ve parlak yeşil renklidir. Yaprak altında bulunan yağ bezeleri biberimsi acı tadı olan güzel bir koku yayarlar.

Çiçekleri küre biçimli, küçük ve yeşilimsi beyaz renkli olur. Tarhunun, Fransız, Türk ve Rus Tarhunu diye bilinen üç türü mevcuttur. Türkiye ve Türkistanda yetişen Tarhun takriben Fransız tarhununa benzer. Tarhunun yapraklı dallari iyot, mineral tuzlar, A ve C vitamini yönünden zengindir.

 

Tarhun Otu Faydaları

 

Bagırsaklardaki çeşitli solucanları döker. İnsanları, barsak ve diğer organlardaki kanserlere karşı korur. İdrar söktürür.

  • Hazımsızlığı giderir. 
  • Mide hastalıklarında faydalıdır. 
  • Bağırsak solucanlarını düşürür. 
  • Mide ve bağırsak gazlarını giderir. 
  • Vücutta biriken tuz ve suyu atar. 
  • regil ağrılarını hafifletir.

Tarhun hıçkırık, sindirim zafiyeti, mide ekşimesi, şişkinlik, iştahsızlık, gut, romatizma, idrar tutamama ve grip karşı kulanılır ve immün sistemini güçlendirir.

 

Tarhun Otu Nasıl Kullanılır

 

Tarhun otu, Temmuzdan Ekime kadar kesilerek demeti yapılır, havadar, güneşli, gölgelik yerlerde kurutulur.

 

Tarhun Çayı

 

1-2 tatlı kaşığı kuru yaprak üzerine 1 bardak kaynar su dökülüp 10-15 dakika süreyle demlendirilerek bir çay hazırlanır. Hazırlanan çay süzülerek içilir.

 

Tarhun Yağı

 

Tarhun yaprak, çiçek ve sürgünleri subuharı ile damıtılarak (destilasyon) eteryağı eldeedilir. Tarhun eteryağıda aynı otu gibi kulanılır, fakat sadece 3-5 damla yemeklere, salatalara katılabilir. Tarhun yağından 2-3 damla bir parça ekmeğe veya kesme şekere damlatılarak alınır.

 

Yemeklerde Tarhun Sirkesi

 

Bir litre üzüm sirkesine taze yıkanmış 25 gram tarhun otu,10 gram dereotu,10 gram oğulotu ilave edilerek bir ay güneş ışınlarından uzakta muhafaza edildikten sonra süzülerek kulanılabilir.

Yazımızın sonuna gelirken , okurlarımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok kaynakjtan derlediğimiz tarhun otunun özellikleri makalemizin sizler için faydalaı olduğunu umuyor, bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder