31 Ekim 2014 Cuma

Tatula

Dikkatli kullanılması gereken bitkiler katagorisinde önemi hiçte hafife alınmaması gereken derecede zehirli etkilere sahip olan Tatula bitkisinin incelendiği makalemiz; tatulanın yapısal özellikleri, faydaları, zararlar ve kullanım yöntemleri hakkında bilgiler içermektedir. Okuyularımızın faydalanabilmasi amacıyla bir çok bilimsel kaynatan yararlandığımız yazımızın sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Tatula

 

Tatula (Datura stramonium) ; Patlıcangiller familyasından; 1 metreye kadar boylanabilen, dik gövdeli, bir yıllık otsu bir bitkidir. Yaprakları saplı, büyük, oval ve kenarları tam, az girintili veya topludur. Çiçekleri beyazdır. Meyvesi, çok tohumlu ve dikenli küçük topçuklar halindedir.

Tatula bitkisi Antikçağdan beri Afrika ve Avrupa’da uyuşturucu olarak kullanılmış ve orta çağda büyü iksirlerine karıştırılmıştır. Özerlikle yerli kültürlerinde dinsel ritüellerde uyuşturucu özelliği ile öne çıkan tatula bitkisi halen bir çok afrika ülkesinde bu tip dini ritüellerde kullanılımaktadır.

10 kadar türü vardır. Bunlardan Datura metel ve Datura stramonium yurdumuzda yetişir, ilaçlarda yaprakları ve tohumları kullanılır. Yol kenarları da dahil olmak üzere kurak iklime sahip her yerde yabani bir bitki olarak bulunabilmektedir.

Tatula , zehirli aynı zamanda da narkotik bir bitkidir. Hyosiamin, atropin ve skopolamin gibi güçlü alkaloidler içerir. Tıbbi amaçla kullanıldığı gibi halüsülojenik bir uyuşturucu olarak ta kullanılmaktadır fakat çok zehirli olduğu için doz aşımı söz konusu olduğunda bilinç kabı veya ölümle kolayca yol açabilir. Tatula; günümüzde tıbbi alanda kramp çözücü olarak ve astım hastaları için nefes açıcı olarak kullanılmakta.

 

Tatulanın Faydaları

 

İçeriğide yüksek derecede uyuşturucu içeren bileşikler olmasına ragmen , dikkatli ve uzman kontrolünde kullanıldığında tedavi edici yada yardımcı tedavi unsur olabilecek güçlü anti oksidan ve hücre dokularını yenileyen tanen ve eterik yaglar gibi maddelerde içermektedir. bu yapısıyla : 
  • Nefes darlığını giderici etkisi ile astımda faydalıdır. 
  • Uyuşturucu etkisi mevcuttur ve spazm çözücüdür. 
  • Ağrıları keser. 
  • Terlemeyi, mide ve tükürük salgılarını azaltır.

Tatulanın yapraklan müstakil olarak veya adaçayı ile karıştırılarak içilebilir. Boğmaca da, siyatik te hemeroidlerde, yanıklarda, bazen şiddetli ülser sancılarında da acıyı dindirmek amacıyla kullanılmaktadır. İdrar tutamama durumlarında da etkilidir.

 

Tatulanın ZararlarıTatula bitkisinin tavsiye edilem miktarından fazla kullanımında, göz bebeğinin aşırı derecede büyümesi, susuzluğun artması, gırtlağın kuruması, yutma zorluğu ve uykusuzluğa sebeb olur. Doz artırıldığında baş dönmelerine, bayılmalara, çarpıntıya, şiddetli sayıklamalara, halüsünasyon  görmelere sebep olur. Yüksek dozda ise öldürücü olmaktadır.

 

Tatula Nasıl Kullanılır

 

Tatula yaprakları, çiçekleri ve tohumları kullanılır. Haziran-eylül aylarıda iyi gelişmiş olanlar sapsız toplanır. Gölgede veya 40 dereceye kadar ısılı fırınlarda kurutulur. Kuru yaprakların üst yüzü koyu yeşil, alt tarafı açık yeşil, az baygın kokulu ve az acı tattadır.

Tohumlarından elde edilen tentür ya da yağ kullanılabilir. Sigara şeklinde nefes darlığını gidermek için kullanılabileceği gibi merhem halinde ağrı giderici olarak da kullanılmaktadır. Zehirli bir bitki olduğu için doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 

Tatula Tennürü – Çayı

 

Yapraktan bir kahve kaşığı 400 gr. kaynar su ile haşlanır, ve bir saat bekletilir. Günde 3 defa yemeklerden evel birer bardak alınır. Tohumlardan 4-5 adeti dövülerek yemeklerden sonra su ile alınır.

Tatula gelişi güzel, sürekli veya yüksek oranda kullanıldığında başta karaciğer ve diğer organlara ciddi oranda zarar verebilir.  Hatta yüksek miktarda tatula  ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle çayının yada tennürünün kesinlikle uzman kontolünde ve tavsiyesiyle içilmesi en doğru yöntemdir.

Makalemizn sonuna gelirken tatula bitkisinin özelliklerini değişik başlıklarda inceledeğimiz yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma oldugun kaanatinyle, bir sonraki makalemizinde dikkate değer bir yazı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bitkilerimiz.org olarak yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder