31 Ekim 2014 Cuma

Tere tohumu

Bitkilerizi.org olarak, tere tohumunun yapısal özellikleri, faydaları ve bitkisel uygulamalrda kullanım yöntemlerini değerli okurlarımızı için incelemiş bulunmaktayız. Yazımızdan gereken faydayı sağlayabileceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz. 

 

Tere Tohumu

 

Tere tohumları buruk ve acı bir tada sahiptir. Tıpkı susam tohumları gibi küçük ama susam tohumlarına nazaran daha parlak ve daha kırmızıdır.

Tere tohumunun öğütülümüş olarak kullanımı daha uygundur. Tere tohumu serbest radikallerin zararlarından hücrelerin korunmasına yardımcı olan vitamin A ve vitamin E gibi antioksidanları içerir.

Tere tohumunun yapısındaki aktif maddeler olan arachidic ve linoleik asitler hafıza güçlendirici olarak rol almaktadır.

 

Tere Tohumu Faydaları

 

  • Kadılarda regli düzensizlüklerinde ve sıkıntılı regil dönemlerinde faydalıdır.
  • Metebolizmayı hızlandırır. 
  • Zayıflama açaçlı kullanılabilir. 
  • İştah açıcı özelliği vardır. 
  • Afrodizyak özellik taşır. 
  • Sigaranın sebep olduğu zararlara karşı kullanılır. 
  • Vitiligo’ya ( dış derinin renk kaybına uğramasıyla oluşan beyaz plaklarla seyreden bir deri hastalığıdır.)  karşı kullanılır. 
  • Saç dökülmesine ve kepeklenmeye karşı tere tohumu suyu kullnılır. 
  • Kuvvet vericidir. 

Tere tohumunda vücutta kolayca emilebilen ve oksijen taşıyıcı molekül olan hemoglobinin yapısında yer alan diyet demir minerali bulunmaktadır. Bunun anlamı tere tohumu hemoglobin düzeyini artırmaya yardımcı olur.

Düzenli bir şekilde alındığı zaman anemiyi hafifletmeye yardımcı olur. Tere tohumu demir emilimini arttırır. Bu faydanın elde edilebilmesi için C vitamini alınımından yarım saat tüketilmesi önerilmektedir.

 

Tere Tohumunun Zararları

 

Aktif mide ülseri,kanaması,ve mide rahatsızlığı olanlara tere tohumunun buruk acı tadı daha da rahatsız edici gelebilir. Bu nedenle ter tohumunu bahsi geçen rahatsızlıkları yaşayan kişilerin kullanırken mutlaka dikktli olması yada uzman tavsiyesiyle kullanması gerekmektedir.

 

Tere Tohumu Nasıl Kullanılır


Bir tatlı kaşığı tere tohumu, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak sabahları aç karnına yenir. Üzerine bir bardak sıcak su içmek etkisi hzılandıracaktır. Bu kullanım zayıflamayı hızlandırır.

Saç dökülmesine ve kepeğe karşı kullanımı; tere tohumları bir kap içinde bol su ile kaynatılır. Süzüldükten sonra suyu ile baş yıkanır. Yine taze terenin sıkılarak çıkarılan su ile başa masaj yapmak iyi gelir.

Guatr için kullanımı; Öğütülmüş tere tohumları bir fincan toz şekere bir kaşık katılır. Günde üç çorba kaşığı kullanımı yeterlidir.


Tere Tohumu Çayı1 kahve kaşığı tere tohumu 2 su bardağı kayanayan suda karışıtırılır ve 15 dk kadar demklemeye bırakılır. Demlene tere tohumu çayı yudum yudum içilmek suretiyle tüketilkmelidir.


Yazımızın sonuna gelirken , tere tohumunun özelliklerinin incelendiği makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunun umuyor, zaman ayırıp yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak ister, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder