29 Ekim 2014 Çarşamba

Turp

Bitkilerimiz.org olarak bu makalemizde, turpun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerine dair bilgiler incelenmiştir. Yazımızın okurlarımızın yaralanabilmesi için bir çok kaynağın incelenerek hazırlandığını belirtir, iyi okumalar dileriz.

Turp

 

Turp (Raphanus sativus) , turpgiller familyasından sebze olarak tüketilen bir bitki türüdür. Meyvesi etli ve genelde beyaz renktir. Kara turp, beyaz turp, kırmızı turp gibi çeşitleri vardır. Yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı, mor renkli bir bitkidir. Acımsı bir tadı olan turpun kökü C vitamini, kükürt ve iyot bakımından zengindir. Ayrıca, B1, B2 vitaminleri ile çeşitli mineraller içerir.

Anavatanı Akdeniz bölgesi olan turp, Ülkemizde yaygın olarak Osmaniye’de üretiliyor. Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Türkiye’nin toplam turp üretiminin yüzde 70′ini karşılıyor.

 

Turpun Faydaları

 

Karaciğere çok faydalı bir besin olan turp tam bir karaciğer dostudur. Karaciğeri kuvvetlendirir ve şişliğini indirir. Sarılığa karşı da faydalıdır. Böbrek kumlarını ve safra taşlarını dökmeye yardımcı olur. Romatizma ve siyatikte faydalıdır.

  • Astım ve bronşit gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir. 
  • Öksürüğü keser. 
  • İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. 
  • Uyarıcıdır. 
  • İştah açar. 
  • Mikrop öldürücüdür. 
  • Vücudu ve dişetlerini kuvvetlendirir.
Kalp ve damar sağlığına faydalı olmasının yanında kansere karşı da koruyucu etkilere sahiptir. Şeker hastalarına da faydalıdır.

Turp cilt bakımı için de yararlıdır. Cilde tazelik, saçlara ise parlaklık verir. Sivilce ve egzamayı geçirmeye yardımcı olur.

 

Turpun Zararları


Turpgiller familyasındaki diğer sebzeler gibi, turp da bedenin iyot emilimini azaltır. Haftada 3-4 kezden daha sık turp yiyen kişilerin, iyotça zengin besinler ve iyotlu tuz almalarında yarar vardır. Özellikle içme suyunun az iyot içerdiği yörelerde bu durum dikkate alınmalıdır.

 

Kırmızı Turp

 

Kırmızı Turp, yüksek oranda potasyum içeriyor ve kalp kası dahil bütün kasların düzgün çalışması için gereken mineralleri içinde bulunduruyor.

Vücuda yeterli miktarda alınan potasyum ise tansiyona karşı koruyucu özellik taşıyor. Turpun içinde yüksek oranda bulunan folat, onu diğer sebzelerden ayırıyor. Folik asit olarakta bilinen bu madde, hücre yapı taşlarının, kan hücrelerinin ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşum ve gelişimde önemli bir role sahip olan B vitamini türevidir. tıp çevrelerince özellikle hamilelik öncesi ve hamilelik sürecinde kullanımı önemle önerilmektedir.

 

Turp Nasıl Kullanılır

 

Turp meyvesi çiğ olarak, pişirilerek yada turşusu yapılarak tüketilebilmektedir. Ayrıca turp tohumlarından elde edilen yağlarda kullanılmaktadır. Turp ağacı meyvesinden başka yaprakları, çiçekleri ve tohumları da şifa kaynağı olarak da kullanılabilmektedir.

Turpun kökü ve yaprağı daha çok salatası yapılarak kullanılır. Tıbbi açıdan ise; Kırmızı turp vücuda kuvvet verir ve balgam söktürür. Siyah turp böbreklere daha faydalıdır.

 

Turp Suyu

Tam bir karaciğer dostu olan turp suyu, damar sertliği ve uykusuzluğa da iyi gelir. Bal ve sirke şerbeti ile karıştırılıp gargara yapılırsa nefes darlığına iyi gelir. Ayrıca sıkılarak elde edilmiş turp suyu, öksürüğe ve bronşite iyi gelir.

 

Turp Yaprağı ve Faydaları

 

Turp yapraklarının, içerdiği beta-karoten minerali içerdikleri antioksidan özellikleriyle güçlü bir antibakteriyal etki gösterirler.

Bununla beraber,  C, E, B6, B9 vitaminleri ile kalsiyum açısından çok iyi bir sebze olan turp ve turp yaprğı, Beta-karoten içeriği ile özellikle göz ve akciğer sağlığına iyi gelmektedir.

Turp yapraklarının anti-aging yani yaşlanmayı yavaşlatıcı etkisi de vardır. ‘Bu yaprakları çorbalara ya da salataya ilave ederek veya ıspanak gibi pişirilerekte tüketilebilirsiniz.

Mkalemizin sonuna gelirken , turpun özellikleri hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir makel olduğunu umudediyor, bir sonraki yazımızında okunmaya değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder