29 Ekim 2014 Çarşamba

Turunç

Bitkilerimiz.org olarak bu makalemizde turunç meyvesinin yaetiştiği ağacı, faydalarını, yapısal özelliklerini ve kullanım yöntemlerini siz değerli okurlarımız için itinayla hazırladık. Makalemizden yararlanabilileceğinizi umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Turunç

 

Turunç (Citrus aurantium), turunçgillerden olan bütün Akdeniz’e kıyı ülkelerde, Güneydoğu Asya kıyılarında yetişen, kışın yaprağını dökmeyen ağaca ve bu ağacın portakala benzeyen, fakat suyu acımtırak olan meyvesine verilen addır.

Turunçağacı, dikenli ve yapraklarını dökmeyen bir bitkidir. Yaprakları parlak ve almaşık dizilişlidir. Çiçekleri beyaz renkli ve güzel kokuludur. Turunç meyveleri 7-10cm çapında altın sarısı renkte üzeri gözenekli, kabuğu 0,5-1cm kalınlığında ve acımsı bir tadı vardır.Görünüş bakımından portakala benzemekle beraber meyvelerinin ekşi-acı tadı ile portakaldan farklıdır.

Turunç meyvesinde C vitamini, sitrik asit, şeker, zamk, müsilaj; meyve kabuklarında uçucu yağ, reçine, pektin, acı madde, glikozit; yapraklarda uçucu yağ, acı madde, reçine; çiçeklerde uçucu yağ bulunmaktadır.

Turunç meyvelerinin acı ve ekşimsi tadı nedeniyle Aydın, Nazilli bölgelerinde etli pide ve salatalarda ayrıca limona alternatif olarak kullanılır. Meyve kabuklarından esans ve reçel yapımında yararlanılır. Bunun yanında limon gibi asidik yapısı nedeniyle temizlik maddelerinde ve güzel kokusu nedeniyle koku gidericilerde kullanılabilmektedir.

 

Turunçun Faydaları

 

 Antik Yunan ve Roma’da mide asidini geçirici olarak hekimler tarafından önerildiği bilinmektedir.
  • Turunç sinirleri yatıştırır. 
  • Kalbi kuvvetlendirir, çarpıntıyı önler.
  • Safra, ishal ve kusmayı keser. 
  • Spazmları giderir. 
  • Hazmı kolaylaştırır.
  • Fazla alınmamak kaydı ile şeker hastalığına faydalıdır. 
  • Şerbeti (suyu) içilirse mideyi temizler.
Turunçtan yapılan şurup, mide yanmalarına karşı faydalıdır. İştahı açma özelliğine sahip, aynı zamanda susuzluğu giderir. Turuncun çekirdeği, kabuğu, yaprağı ve çiçeği insana hararet verir.

Sarı kabuğundan turunç macunu yapılır. Macun kulunç ağrısına karşı iyi gelir.  Turuncun meyve kabukları çay, tentür ve natürel ilaç ve eterik yağ yapımında, çiçeklerinden eterik yağ elde etmek için ve ham meyvelerinden eterik yağ elde etmek için kullanılır.

 

Turunçun ZararlarıTurunç suyu içeriğinde barındırdığı bir takım minerallerden kaynaklı nefes darlığına iyi gelmez. Fazlası böbrekleri rahatsız edebilir. Turunç nefes darlığı yada böbrek hastası olanlarda ölçülü kullanılmalıdır.

 

Turunç Nasıl Kullanılır

 

Turunç Mart-mayıs aylarında hoş kokulu beyaz çiçekler, yaz başlarındaysa yapraklar toplanıp gölgede kurutulur. Sonbaharda da meyveler toplanıp kabukları soyularak kurutulur. Tadı acı ve ekşi olduğundan yenmesi zordur. Bal veya şekerle tatlandırılarak yenir. Kabuğu ve çiçeği kurutulup dövülerek bala karıştırılıp yenir.

Oğul otu, karabaş otu ve turunç yaprağı, ıhlamur kaynatılıp balla tatlandırılarak içilir. Turunç çekirdeğinin Panzehir özelliği vardır. 10 gram turunç çekirdeği dövülüp yaralanılıan bölgeye  konulursa ağrının kesilmesine yardımcı olur ve rahatlatır.

Yazımızın sonuna gelirken, turunç meyvesinin yaetiştiği ağacı, faydalarını, yapısal özelliklerini ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz çalışmamızın sizlerin beğenisini kazandığını umuyor, bir sonraki makalemiznde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımızla ilgili yorumlarınızın bizim için çok değerli olduğunu hatırlatır, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder