31 Ekim 2014 Cuma

Tütün

Bitkilerimiz.org olarak Tütünün yapısal özellikleri, bitkisel uygulamalarda faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz makalemiz aynı zamanta tütünün tarihçesi hakkında bilgilerde içermektedir. Okuyularımızın faydalanabileceği bir kazı olduğu kaaniyle, keyifli okumalr dileriz.  

 

Tütün

 


Tütün (Nicotiana), patlıcangiller familyasından Nicotiana cinsinden yaprakları sigara yapımında kullanılan bir yıllık otsu bitkidir.

Haziran-Ağustos ayları arasında pembemsi renkli çiçekler açan, 0,75-1,5 m boylarında, bir yıllık kültür bitkisidir. Gövdeleri dik, silindir şeklinde, tüylü ve yapışkanlıdır. Yapraklar sapsız veya kısa saplı, büyük oval, tüylü ve yapışkan, özel kokulu ve acı lezzetlidir.

Çiçekler tepede salkım durumunda bulunurlar. Tüp şeklinde, pembemsi-kırmızı renkli, tüylü ve beş sivri dişli çiçeklere sahiptir. Meyveleri uzunca ve oval şekilli küçük tohumludur. Yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve nikotin vardır. Tohumları yağ bakımından zengindir.

 

Tütünün Tahiçesi

 

Amerikan Yerlileri (Kızılderililer) Avrupalılar kıtaya gelmeden önce tütün kullanmaktaydılar. İlk Avrupalı yerleşimciler tütün içmeyi kızılderililerden öğrenerek tütünü daha sonra gittikçe popüler olacağı Avrupa’ya taşıdılar.

Amerikan Yerlileri arasında tütün eğlence amacıyla değil ayinlerinde ve ancak deneyimli şamanlarınca dini gerekçelerle kullanmalarına karşın Avrupalılar tütünü eğlence ve vakit geçirme amacıyla yaygınlaştırdılar.

Tütün aynı zamanda Amerikanın güneyinin hızla sömürgeleştirilmesine de yol açmıştır.
İlk sömürge yayılımının ardında tütün üretimini arttırma isteği de bulunmaktaydı. Avrupalılar Amerika’ya getirdikleri zenci kölelerle açtıkları alanlarda tütün ekimi yapmaya başladılar.

Tütün 1500 yıllarında Antillerden İspanyol gemicileri vasıtasıyla İspanya’ya ve oradan Avrupa’ya yayılmıştır. Anadolu’ya ise Osmanlı İmparatorluğu zamanında (1605) Venedikli tüccarlar tarafından sokulmuş ve kullanılışı kısa bir zamanda yayılmıştır.

 

Tütünün Faydaları

 

Homeopati’de Tütün yaprağından elde edilen tentür baş ağrısı, migren, baş dönmesi, deniz tutması, nezle, öksürük, yüksek tansiyon, soğuk terleme, kabızlık, kalp çarpıntısı, sinirlilik ve uykusuzluk gibi rahatsızlıklara karşı kullanılmaktadır.

Tıbbi olarak böcek öldürücü ve böcekleri uzaklaştırıcı etkileri ile tarım ilacı olarak kullanılmaktadır.Tütün suyu hemen hemen tüm böceklere karşı kullanılabilir. Ancak yaprak bitlerine karşı çok etkili bir ev yapımı ilaç olarak kabul edilebilir.

 

Tütünün Faydalı Kullanımı

 

Tütün uzun yıllardır sigaranın hammaddesi olması hasabiyle zararlı bir bitki olarak akıllara kazınmış olsada içeriğinde doğal olarak taşığı mineral ve doğal bileşikler sayesinde tedavi destekleyici yada tamamlayıcı özellikleride mevcuttur.

 

Tütün Yağı

 

Tütün tohumları yağ bakımından zengindir. Yerli tütünlerimizdeki yağ oranı % 35-45 kadardır. Tütün yağı boya ve sabun sanayiinde kullanılır , zehirli madde taşımaz. Tütün yapraklarında tanen, zamk, nişasta, reçine ve alkaloitler bulunur. Bu alkaloitler içinde miktarı en fazla olan Nikotin alkaloididir ve kötü kokuludur.

Tütün yağının %60’ını oleik asit ve geri kalan kısmını da diğer yağ asitleri oluşturmaktadır. Tütün yağı kaliteli bir yağ olup, yemeklik yağ olarak da kullanılabilir. Tütün yağı, yarı kuruyan yağlardan olduğu için daha çok boya, sabun ve parfümeri sanayinde kullanılmaktadır.

Makalemizn sonuna gelirken , tütünün özelliklerini incelediğimiz yazımkızın sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğu kanaatindeyiz. Sıradaki makalemiznde okunmaya değer bir çalışma olduğunu vurgulamak ister, ; iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder