28 Ekim 2014 Salı

Üvez ağacı

Üvez ağacnın ve meyvelerinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine derlediğimiz makalemizn sizlerin beğenisini kazanacak bir çalışma olduğunu umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Üvez Ağacı ve Meyvesi

 

Üvez (Sorbus), Gülgillerden, 15 metreye kadar büyüyebilen orta boylu, Mayıs-Haziran ayında beyaz renkli çiçekler açan ve kışın yaprağını döken bir ağaçtır.günesli ve yari günesli bölgeleri sever.tek basina yasayan grup olarak bulunmayan bir türdür.

Meyveleri 10-20 mm çapında, küre veya armut şeklinde, yeşilimsi sarı veya kırmızımsı-esmer renkli olup, buruk lezzettedir. Meyveleri parasorbinik asit, malik asit, sekerler (sorbos) sorbitanik asit, pectin karotensid ve vitamin C ihtivâ eder.

Uçucu yağlar ve renk maddesi olarak antosiyanin (bağırsak temizleyici, iltihap giderici, müshil, idrar söktürücü, kanamayı durduran ve lenf uyarıcı özelliklere sahiptir) maddeleri de içermektedir.

Türkiye’de 11 kadar üvez türü bulunur. Sarbus aucuparia türü kus üvezi olarak bilinir ve Kuzey Anadolu’da yaygındır. Üvez Karadeniz bölgesinde tabiî olarak yayılış gösterdiği gibi meyveleri için birçok bölgede yetiştirilir. Marmara ve Karadeniz bölgelerindede yetişmektedir.

 

Üvez Meyvesinin Faydaları

 

Üvez meyveleri taze yenebilir. Üvez meyvesi C vitaminince zengin olduğu için şurup ve ekstraktları hazırlanarak kullanılabilir.

 • Bedeni ve zihni gücü artırır. 
 • Kan yapar, kanı temizler
 • Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. 
 • Yüksek tansiyonu düşürür. 
 • Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır. 
 • Kabızlığı giderir. 
 • Kalbi kuvvetlendirir. 
 • Hamilelerin mide bulantısını önler. 
 • Cilt güzelliğini sağlar. 
 • Tedavi sonrası iyileşme sürecinin kolayca atlatılmasına yardımcı olur. 
 • Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.

 

Üvez Nasıl Kullanılır

Çay olarak içilen kurutulmuş çiçekleri mayıs-haziran aylarında, meyveleri ise eylül-ekim aylarında toplanır.

Kurutulmuş, ezilmiş meyveleri demlemek suretiyle elde edilen çayı, ses kısıklığı durumunda gargara olarak kullanılır; mide ekşimesi ve lenf damarları rahatsızlığında tedavi maksadıyla bu çaydan içilebilir. Yine ezilmiş meyveleri püre yapılarak tüketilebileği gibi, bir biktar kurutulmuş yaprağı önceden kaynatılmış suda demlendirilerek çat olarakta tüketilebilir.

Taze meyvelerinden yapılan tentür  ise dahili alındığında lenf damarı rahatsızlıklarını, lenfödemi ve lenfatik şişkinlikleri giderir.

 

Üvez Meyvesi 

 

Meyveler C vitaminince zengin olduğu için onlardan şurup ve ekstraktları hazırlanarak kullanılabilir. içeriğinde tanen (kalp krizini önleyici ve vücut direncini arttırır), sorbitan asidi (altı değerli alkol, karaciğeri güçlendirir), elma asidi, limon asidi, kehribar asidi, tartarik asit, sorbin asidi, C vitamini (antioksidant), amygdalin (bazı türlerinde az olarak rastlanır), uçucu yağlar ve renk maddesi olarak antosiyanin (bağırsak temizleyici, iltihap giderici, müshil, idrar söktürücü, kanamayı durduran ve lenf uyarıcı özelliklere sahiptir) maddeleri tespit edildiğini belirtti.

Makalemizin sonuna gelirken  Üvez ağacnın ve meyvelerinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerini incelediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir makale olduğu kanaatiyle, sıradaki makalemizinde okunmaya değer bir yazı olduğunu hatırlatmak isteriz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder