28 Ekim 2014 Salı

Uyuz otu

 Bitkilerimiz.org olarak uyuz otunun faydaları, kullanım yöntemleri ve yapısal özelliklerini incelediğimiz yazımızın okurlarımızın yararlanabileceği bir çalışma olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Uyuz Otu

Uyuz otu (Lavandula stoechas), ballıbabagiller familyasındandır. Mavi ve mor çiçekli bir bitki olan uyuz otu ülkemizin birçok yerinde yetişir.

Yapraklar, uzun, grimsi ipeksi tüylü 1-4 cm.dir. Karabaş otu olarakta bilinir. Uyuz otunun çiçekleri, pembe-mordur, 10-30 cm uzunlukta sivri uçlu ince yapraksız saplar üzerindeki 2-3 cm uzunluğunda çiçekler görülür. Sivri ucun üstündeki çiçekler daha büyük, uzun ve parlak lavanta mavisi renklerdedir ve Nadiren beyazdır.

Fransız lavantası diye de bilinen, uyuz  otu, başta Batı bölgelerimizde olmakla birlikte marmara bölgesinde yetişmektedir. Kuraklığa dayanıklıdır. Nötr veya bazik topraklar ile orta nemli yerleri tercih eder. Ezildiği zaman çok kuvvetli ve hoş olmayan bir koku çıkartır.

 

Uyuz Otunun Faydaları

 

Bitki ismini uyuza karşı gösterdiği etkilerinden almıştır. Ayrıca, egzama gibi diğer cilt sorunlarına karşı da faydalıdır. İştahı açar. Terleticidir. Yaraların iyileşmesini kolaylaştırır. İdrar arttırıcı ve kabızlığı giderici etkilere sahiptir. Kanı temizler.

 

Uyuz Otu Nasıl Kullanılır

 

Bitki kaynatıldıktan sonra elde edilen su çay olarak içilir ya da saça ve sorunlu deriye sürülerek haricen kullanılır. Uyuz Otu süs bitkisi olarak da kullanılmaktadır.

Yazımızın sonuna gelirken, uyuz otunun özellikleri hakkında derledğimiz çalışmamızdan yararlanabilğinizi umuyor ve bir sonraki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımızla ilğili yorumlarınızn bizim için değerli oldugunu hatırlatır, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder