28 Ekim 2014 Salı

Üzerlik otu

Bitkilerimiz.org olarak Üzerlik otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım alanları hakkında derlediğimiz makalemiz okurlarımızın yararlanabilmesi için özenle hazırlanmıştır. Yazımız üzerlik otunun afrika ve ortadoğu külterlerinde nasıl değerlendirildiği bilgisle başlayıp, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine değişik başlıklarda ele alınmıştır. umarız makalemizi beğenir ve gereken faydayı sağlayabilirsiniz. İyi okumalar.


Eski Mısırlıların nazara karşı bu bitkiyi kullandıkları, tütsü yaptıkları ve Kuzey Afrika ülkelerinde bu geleneğin hâlâ sürdüğü bilinmektedir.  Halen Mısır’daki aktarlarda üzerlik tohumu yağı afrodizyak ve kara büyüye karşı kullanılmak üzere satılır.  Günümüzde Anadolu’da da aynı inanış sürdürülmekte ve nazara karşı üzerlik tohumu yakılarak kullanılmaktadır.

 

Üzerlik Otu 

 

Üzerlik otu (Peganum harmala),  Afrika, Asya ve Amerika’nın sıcak bölgelerinde yetişen bir bitki türüdür. Üzerlik otu , beyaz çiçekler açan , 35 cm kadar boyunda, çok yıllık, otsu bir step bitkisidir. Çiçekleri yeşilimsi beyaz renktedir. Meyvesi basık küre şeklinde küçük domates toplarını andırır.

Tohumlarının içeriğinde harmalin, harmin, harmalol, peganin adlı glikozitler (etrik yağlar) ve alkolitler bulunmaktadır. Üzerlik otu aynı zamanda taşıdığı pigmentlerde kırmızı boya maddesi vardır.

 

Üzerlik Otunun Faydaları

 

Çoğunlukla tohumları kullanılır. Tohumlarında hamin, harmalin, peganin gibi alkaloitler vardır.  Bu yapısından kaynaklı narkotik etkileri olmakla beraber aynı zamanda kurt düşürücü yapısıda mevcuttur.

Halk arasında egzama, basura karşı ve tütsü olarak kullanılır. Bel ve baş ağrılarını dindirir, gözleri kuvvetlendirir, kalp çarpıntısını önler ve sinirleri teskin ederek, stres giderici etkiler göstermektedir.

Antidepresan etkileri ile depresyon tedavisinde yararlı tedavi yardımcısıdır. Parkinson hastalığına ve uykusuzluğa karşı faydalıdır. Romatizma, varis, baş ağrısı, kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir. Sıtma mikrobuna karşı da faydalıdır. Antioksidan ve anti tümör etkileri ile kansere karşı koruyucu ve kanser tedavisini destekleyicidir.

 

Üzerlik Otunun Zararları

 Üzerlik otu ve  tohumu fazla tüketildiğinde bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

 

Üzerlik Otu Nasıl Kullanılır

 

Üzerlik otunun tıbbi amaçla kullanılan kısımları tohumlarıdır. Üzerlik tohumu kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabileceği gibi kavrulduktan sonra bala karıştırılarak yenebilir ya da suyla birlikte içilir.

 

Üzerlik Otu Çayının Faydaları

Nefes yolları hastalıklarına karşı da etkili olan üzerlik otu çayı, kan pıhtılaşması, damar tıkanması durumlarda da etkili oluyor.

Ayrıca bayılma, sersemleme, yorgunluk ve halsizlik ile adale zafiyetine iyi geliyor. Rahim kaslarını kasıcı etkileri ile adet söktürücü olarak faydalıdır. Romatizma varis baş ağrısı kalp çarpıntısı ve nefes darlığına iyi gelir. Antioksidan ve anti tümör etkileri ile kansere karşı koruyucu ve kanser tedavisini destekleyicidir.

 

üzerlik otu çayı

 

Bitkinin tıbbi amaçla kullanılan kısımları tohumlarıdır. Üzerlik tohumu kurutulduktan sonra kaynamış suda demlenerek çayı hazırlanabileceği gibi kavrulduktan sonra bala karıştırılarak yenebilir ya da suyla birlikte içilir. 1 tatlı kaşığı üzetlik otunun üzerine 1/4 litre kaynar su dökülür. 5 Dakika bekletildikten sonra içilir. Bu çaydan yudum yudum günde sadece 2 su bardağı içilir.

Üzerlik otu kırmızı boya elde etmek için de kullanılmaktadır. Üzerlik tohumu fazla tüketildiğinde bulantı ve kusma gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

Makalemizin sonuna gelirken  Üzerlik otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım alanlarını incelediğimiz yazımızın sizler için faydalı olduğu kaantiyle, sıradaki makalemizinde okunmaya değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder