29 Ekim 2014 Çarşamba

Üzüm

Bu makalemizde bir kültür olarak dikimi ve üretimi neredeyse insanlık tarihi kadar eski olan ve özellikle içki üretiminin hammaddesi olarak dünyada tüketimi en yüksek meyvelerden olan üzümün, yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemleri üzerine kaleme alınmıştır. Okurlarımızın yararlanabilmesi için birçok bilimsel kaynagın incelenmesi ile hazırlanan makalemizin sizlerin beğenisini kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Üzüm 

 

Üzüm (Vitaceae), Asmanın taze veya kuru olarak yenilen ve salkım durumunda bulunan meyvesine denir. Asma ise, yaprakları elsi bir görüntüye sahip olan, bakka tipi meyveleri olan ve meyveleri için dikimi ve üretimi yapılan, tırmanıcı gövdeli, çalı formundaki bitkilerdir.

Üzümün şekli, rengi ve büyüklüğü çesitlerine göre değisir. Çekirdekli veya çekirdeksiz cinsleri vardir. Olgun üzüm meyveleri yesil, sari veya mor renklerde olabilirler. Anavatanı anadoluyu da içine alan Küçük asya denilen, Kafkasyayı da kapsayan bölgedir. Diğer meyvelerle kıyaslandığında en fazla çeşide sahip olan türlerden biridir.

Tarihçesi M.Ö 5000 yılına kadar dayanır. Türklerin Anadolu'ya gelişlerinden bir süre sonra Anadolu'da giderek yaygınlığını kaybeden üzümün, şarabın dince yasak olması, Anadolu'da bağcılığının gerilemesine neden oldu. Bu gerileme, özellikle 15. yüzyıldan sonra iyice kendini belli etti ve bağlar, ancak son yüzyılda yeniden gelişmeye başladı.

Ülkemizde üzüm çesitlerinin başinda razaki, çavuş, kürt, müsküle, misket, keçi memesi, çekirdeksiz, yapincak gelir. Bilhassa Trakya, Marmara ve Ege bölgeleri üzüm yetistiriciligi bakimindan oldukça önemlidir. Güneydogu Anadolu (G. Antep) bölgesinde de üzüm yetistiriciligi çok ileridir. Dogu Anadolu bölgesinde (Elazig, Erzincan, Igdir) iyi cins üzümler yetistirilmektedir.

 

Üzümün Faydaları

 

Üzüm, glikozca zengin bir meyvedir. İçinde ayrıca azotlu maddeler, organik asitler, tanen, vitaminler, madensel tuzlar ve boya maddeleri bulunur .

Üzümün güçlü anti-oksidan özelliği, E vitamininden 50, C vitamininden ise 30 kat daha fazladır. Üzüm şırasında; su  (%70-80), karbonhidratlar, organik asitler, tanenler, azotlu bileşikler, mineral bileşikler bulunmaktadır.

  • Kalbi kuvvetlendirir. 
  • Cilt güzelliğini sağlar. 
  • Şişmanlıkta faydalıdır. 
  • Bedeni ve zihni gücü artırır. 
  • Unutkanlığa karşı faydalıdır. 
  • Hamilelerin mide bulantısını önler. 
  • Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. 
  • Kabızlığı giderir. 
  • Kan yapar.
Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Böbreklerdeki kum ve taşları düşürmede yardımcı olur. Kuru üzüm damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır. Güçlü bir antioksidan olan üzüm kansere karşı koruyucudur.

Bir salkım üzüm, beyin hücrelerini zinde tutar. Üzümün, özellikle de renkli üzümlerin kabuğunda bulunan resveratrol isimli madde, hücre yenileyicidir. Bu madde tümör oluşumuna izin verebilecek hücre içi molekülleri etkileyerek kanser oluşumunu engeller. Kanser oluşumunu önleyen, kalp krizi riskini azaltan üzüm, güneş ışınları, stres ve sigara nedeniyle bozulan cildin güçlenmesini sağlar. Üzüm, ciltteki yaşlılık lekelerini ve kahverengi lekeleri de azaltır.”

 

Karaüzüm

 

Karaüzüm çekirdeği ve kabuğu bağışıklık sistemini güçlendirir. İçinde bulunan bor minerali beyin fonksiyonlarını arttırmaya yarar. Üzüm çekirdeği histamin salgısını azaltıcı özelliğiyle alerjiyi önleyici etkiye sahiptir.

Karaüzüm çekirdeğinin bağ dokusunu güçlendirici, cildi daha sıkı ve elastiki yapıcı etkisi vardır. Yaşlanmaya karşı koruduğu gibi alkol ve sigaranın zararlı etkilerini de azaltır. sifalibitkileriniz Mide ülseri, gastrit, karaciğer hastalıkları, dalak hastalıkları, romatizma ve mafsal iltihabında faydalıdır.

 

Üzüm Şırası , Üzüm Suyu

 

Kanın temizlenmesine yardımcı olan bu şifa kaynağı meyve, doğum kontrol hapının yan etkilerini azaltır. Üzüm ve üzüm suyu tüketiminin kolon kanserine yakalanma olasılığını yüzde 50 oranında azalttığı belirtilmektedir. Kan şekerinin hızla yükselmesine neden olduğundan dolayı şeker hastalığı olanların fazla miktarda tüketmemesi gerekir.

İçinde bulunan inositol, kolesterol düzeyini azaltmaya yardımcıdır. Ayrıca inositol, saçların büyümesi için hayati bir vitamindir. Vücudumuzdaki kemik ve sinir dokusunu, kasların çalışmasını ve kalp atımlarını düzenleyen magnezyum, içeriğinde bol miktarda bulunur.

 

Üzüm Nasıl Kullanılır

 

Üzümün meyvesi ve yaprakları taze olarak kullanılır. Ayrıca, üzümün kurutulması ile kuru üzüm elde edilebileceği gibi üzüm pekmezi ve üzüm suyu da yapılabilir. Kuru üzüm çok iyi bir enerji ve besin kaynağıdır. Mide ve bağırsak yaralarına iyi gelir.

Üzüm çekirdeği;  kuersetin adlı madde içerir. Kan yapıcı ve damar sağlığını koruyucu etkilere sahiptir. Bu nedenle, üzüm çekirdeği atılmamalı ve üzüm, çekirdeği ile birlikte yenmelidir.

Makalemizn sonuna gelirken , Üzümün bilinmeyen yönlerini ele aldığımız çalışmamızın sizlerin yararlanabilği bir makale olduğu kanaatiyle bir sonraki yazımıznda okunmaya değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Yazımıza gösterdiğiniz ilği için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder