28 Ekim 2014 Salı

Vanilya

Bitkilerimiz.org olarak vanilya hakkında hazırladığımız bu makalemizde, vanilyanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgiler derlemiş bulunmaktayız. Okuyucularımızın yararlanabilmesi için bir çok kaynagın imlenmesi üzerine hazırlanan yazımızın beğeninizi kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Vanilya

 

Vanilya (Vanilla planifolia),salepgiller familyasından birçok tropikal ülkelerde yetiştirilen, tırmanıcı gövdeli bir bitki türüdür.  Vatanı Meksika, Madagaskar, Cava ve Antillerdir. Bitkinin yaprakları sapsız, yassı ve etlidir. Meyveleri 15-20 cm uzunlukta, yassı, iki uca doğru incelmiş, parlak siyahımsı renkli bir kapsüldür. Kokusu özel ve tadı acıdır.

Vanilya ekiminden sonra ilk ürünü yaklaşık 3 yıl sonra verir.En fazla işçilik gerektiren zirai üründür. Aynı zamanda Dünya'da Safran'dan sonra en pahalı ikinci baharattır.

Vanilya, kalsiyum, sodyum ve demir minerallerini barındırır. Çok az yağ içeren vanilyada hiç kolesterol yoktur, fakat şeker oranı yüksektir. Bu nedenle kalori değeri fazladır. Vanilyanın  içeriğinde etken madde olarak, vanilin denen ve meyvesinde glikozit halinde bulunan hoş kokulu bir madde vardır. Vanilyanın aromatik bir bitki olmasını sağlayan özelliğide bu maddeden gelmektedir.

Vanilyanın ve vanilinin içeriğindeki esas yağlar aromaterapi seyanslarında, kokusuyla vücudu rahatlatma ve gevşetme amacıyla kullanılmaktadır. Hastaları stresli ortamlardan korumak içinde vanilya aroması sakinleştirici olarak kullanılır.

 

Vanilyanın Faydaları

 

  • Vücuda kuvvet verir. 
  • Cinsel gücü ve isteği arttırır. 
  • Sinirleri yatıştırır ve sakinleştirici etkisi vardır. 
  • Ateşi düşürür. 
  • Hazmı kolaylaştırır. 
Vanilya, solunum yollarını temizler ve öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Vanilya Yağı, sinir sistemini uyarıcı etkisi ile mideyi uyarıcı ve cinsel gücü arttırıcı özelliğe sahiptir.

Etkili bir mide yatıştırıcısı olarak,  saf vanilya özütü suya veya elma suyuna eklendiğinde sinirden gerilmiş mideyi gevşetmede birebirdir.


Vanilyanın zararları Vanilyanın şeker oranı yüksek olduğundan diyabet hastaları tarafından dikkatli kullanılmalı ya da hiç tüketilmemelidir. Kalori değeri oldukça fazladır. Diyet yapanlar için önerilmez. Vanilya ve vanilya yağı aşırı kullanılmamalıdır. Vanilya Yağı ağızda alınmamalıdır. Vanilya yağı birkaç damladan fazla alınırsa kusma yapabilir.

 

Vanilya Nasıl Kullanılır

 

Vanilya,besleyici değeri sınırlı olan vanilya kokusu için sütlü tatlılara, pasta ve çikolatalara katılır. Ayrıca, vanilya yağı parfümler ve çeşitli kozmetik ürünlerde de kokusu için kullanılmaktadır. Vanilya ve vanilya yağı aşırı kullanılmamalıdır. Vanilya yağı birkaç damladan fazla alınırsa kusma yapabilir.


Vanilya Özütü Çubuğu HazırlamaVanilya çubuğunu bir bıçakla boylamasına ancak tam olarak iliye bölünmesine mani olacak v harfi kalacal biçimde ikiye ayırdıktan sonra, üzerine bir miktar votka ekleyin. bir  kavanozun yada şişenin içine koyarak , kapağını sıkıca kapatıp serin ortamda muhafa edilmesi gerektiğinden buzdolabına koyabilirsiniz. zaman zaman  vanilyayı muhafaza ettiğiniz kabı çalkalarak fermante işleminin dibe çökmesini engellemeyi ihmal etmeyin. 2 ay boyunca kapalı dolapta saklayın. 2 ayın ardından vanilya özütü çubuklarınız kullanıma hazır hale gelecektir.

 

Vanilya yağı

 

Vanilya yağı, Midevi, uyarıcı, cinsel gücü arttırıcı olarak kullanılabilir. Masaj şeklinde kullanımı vücudu rahatlatıcı etki gösterebilir. Esans olarak da kullanmak mümkündür. Kullanımı: Dâhilen günde üç defa bir fincan suya 3-4 damla damlatılıp içilerek; haricen cilde masaj yaparak kullanılması tavsiye edilir.

Makalemizin sonuna gelirken,  vanilyanın yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım alanları hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyor, sonraki makalemiznde okunmaya değer bilgiler içerdiğini vurgulamak istiyoruz. İyi okumalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder