28 Ekim 2014 Salı

Veba otu

Veba otunun yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntemlerinin incelediğimiz makalemizin siz değerli okurlarımızın yararlanabileği bir çalışma olduğu kanaatindeyiz. Umarız sizlerde makalemizi beğenir ve gereken faydayı sağlayabilirsiniz. İyi okumalar. 

 

Veba Otu 

 

Veba otu (Petasites Officinalis) ,  anavatanı amerika kıtası olan ve Amerikan yerlileri tarafından yüzyıllardan bu yana kullanılan papatyagiller familyasından çok yıllık bir bitkidir.

Şapkaya benzeyen yaprakları vardır, alt kısımları hafif dişli ve gri tüylerle kaplıdır. Gri, Beyaz, Açık pembe gibi çiçekleri vardır. Genellikle dere yatakları veya ormanlık alanların başlangıç yerlerinde sıkça görülmektedir.

Veba otunun yaprakları kalp veya böbrek şeklinde 1mm uzunluğunda ve 60 cm eninde olabilir. Kenarları sivri dişli, üstü koyu yeşil, altı grimsi yeşil ve tüylü, damarları ise beyazımsı yeşil ve derincedir. Çiçekleri 40cm uzunluğunda bir sap üzerinde 20-40 çiçek en üstten toplanmış olup geriden topuz görünümü verir

Veba otunun bilinen 20 türü mevcuttur, fakat bunlardan sadece kırmızı veba otu tıbbi maksatla kullanılır. Veba otu çok eskiden vebaya karşı kullanıldığından Türkçe veba otu diye anılır.

 

Veba Otunun Faydaları

 

Veba otunun ve özellikle kökünün birleşimindeki en önemli madde sesquiterpenalkoller ve sesquiterpenalkolesterlerin türevleri olarak tanımlanan eterli yağlardır. Eterli yağların ise en önemli özellikleri antibakteriyal ,  antiseptik kramp çözücü etkilerinin oluşlarıdır. Veba otunun yapısal özelliklerine dönük ilk araştırmalarda özellikle kramp çözücü niteliği fark edilmiştir.
  • Ateş düşürücü etkisi vardır. 
  • Terletmeye yardımcı olur, ateşlenme, soluk alma zorluğu, gut ve epilepsi (sara) hastalıklarında kullanılır. 
  • regil krampları, astım ve baş ağrısı için de kullanılmaktadır.
Büyük taze yaprakları, yalnızca burkulmaların ve yürüme sonucu ayakta oluşan yaraların üstüne uygulanır. Ayrıca veba otu yaprakları her tür kangren, habis çıban ve şiddetli yaralarda kullanılır.

 

Veba Otu Nasıl Kullanılır

 

Veba kökü sonbahar da çiçek açmaya başlamadan mart ayında sökülür, temizlenir ve kurutulur. Veba kökünün birleşimindeki maddelerin çoğu iyice kuruduktan sonra oluşur. Bu nedenle taze kökleri daha az etkilidir.

Veba otunun taze yaprakları lapa yapılarak kompleks olarak kullanılır. Veba otunun kökü çay yapılarak içilir. Veba otu çayı nasıl yapılır ve yapraklarından nasıl lapa yapılır ve nasıl uygulanır açıklayalım.

 

Veba Otu Çayı

 

Veba otu çayı için yarım veya bir tatlı kaşığı ince kıyılmış bitki kökü,  orta boy 1 su bardağı dolusu soğuk suya koyulur, bir kaç saat suda kendi kendine demlendikten sonra hafif ateşte bir miktar ısıtıldıktan sonra süzlerek, gün boyunca 1 veya 2 bardağı geçmeyecek miktarda  ara ara içilir.

Veba otunun taze yaprakları , yalnızca burkulmaların ve yürüme sonucu ayakta oluşan yaraların üstüne uygulanmakla kalmayıp , her tür kangren , habis çıban ve şiddetli yaralarda kullanılır.

 

Veba otu merhemi

 

Yıkanan taze yapraklar, tahta bir tablanın üstünde merdane ile ezilerek lapa haline getirilir, hasta bölgenin üstüne yatırılır ve 1-2 saatte bir yenilenir.

Çalılmamızın sonuna gelirken, veba otunun bilinmeyen yönlerini inceledğimizi makalemizin okuyucularımız için faydalı olduğu kanaatiyle, sıradaki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. yazımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder