27 Ekim 2014 Pazartesi

Vişne

Bitkilerimiz.org olarak vişne meyvesi hakkında hazırladığımız makalemiz, vişnenin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine bilgiler içermektedir. Sizlerin yararlanabilmesi için bir çok bilmsel kaynağın taranması sonucu oluşan çalışmamızın okurlarımızın beğenisini kazanacağını umuyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Vişne 

 

Vişne (Prunus cerasus), gülgiller familyasından kiraza benzeyen ve tadı kiraz tadından daha ekşi olan bir meyve türüdür. Anayurdu Anadolu ve Balkanlar olan vişne, 5-7 m kadar boylanabilir; 4 yaşındayken meyve vermeye başlar ve 40-50 yıl yaşar.

Vişne, yuvarlak taçlı ve kiraza göre daha çalımsı görünüşlüdür. Gövdesi kırmızımtırak gri benekli, donuk ya da parlak renklidir. Dalları kirazınkinden ince ve yay gibi olup sarkıktır.

Yaprakları da kirazınkinden daha küçük, ayası düz, parlak yeşil renkli ve tüysüzdür. İlkbaharda erken açan çiçekleri beyaz renklidir. Bir salkımında birden fazla ve altıya kadar değişen sayıda çiçek açar. Temmuz ayı ortalarında olgunlaşmaya başlayan meyveleri, kirazdan biraz basıkçadır. Olgun vişneler, bol sulu ve siyaha yakın kırmızı renklidir.

Türkiye’de iki önemli vişne ağacı çeşidi yetiştirilmektedir. Bunlardan meyvesi her tür kullanıma elverişli olan Kütahya vişnesi, uzun saplı, iri boyda, ucu hafif sivrice, koyu kırmızı ince kabuklu, çok sulu, ekşi ve kırmızı etli meyveler verir.

Macar vişnesi ise, kısa saplı, ince, koyu kırmızı renkli kalınca kabuklu, ekşi ve kırmızı etli meyve vermektedir. Her iki çeşidin ağaçları da, temmuz ayından başlayarak bol ürün verir.

Vişne, sahip olduğu vitamin ve minerallerle, birçok hastalığa karşı koruyucudur. A, C , E vitamini,
potasyum, sodyum, kalsiyum ve fosfor minerallerini içerir. Bir bardak vişne suyu, günlük potasyum
ihtiyacının %10’unu karşılar.

 

Vişnenin Faydaları

 

  • Vücudu ve mideyi kuvvetlendirir. 
  • Mikrop öldürücüdür. 
  • Ateşi düşürür ve idrar söktürür. İshali keser. 
  • Vücuda rahatlık verir. 
  • Susuzluğu giderir. 
  • Öksürüğe iyi gelir. 
  • Ağrıları dindirir. 
  • İltihap gidericidir. 
  • Uyku düzensizliğinde faydalıdır.
Vişnenin diyabet hastalığında şeker seviyesini düşürdüğü, kolon kanserini engellemeye yardımcı olduğu, kas yaralanmalarında ağrıyı azalttığı iddia ediliyor. Gelenesel tıp uygulamalarında gut hastalığının önlenmesi için kullanılıyor.

Melatonin doğal olarak vücut tarafından da salgılanan, uykuyu düzenleyen ve yaşlanma sürecini zayıflatan bir antioksidandır. Vişne yemek melatonin vücutta melatonin seviyesini yükseltiyor.

 

Vişne Nasıl Kullanılır

 

Meyvesi, meyve sapları ve vişne ağacının kabukları kullanılır. Vişne reçeli ve vişne suyu farklı tadıyla severek tüketilen besinlerdir. Tıbbi açıdan kabukları ateş düşürücüdür. Sapları ise idrar söktürücü olarak kullanılır.

 

Vişne Şurubu – Vişne Suyu

 

Çekirdekleri ayıklanmış vişneler, kurutulmuş dut ile beraber on beş dakika süreyle suda kaynatılır. Sıkılarak elde edilen sıvı, şurup kıvamına gelinceye kadar pekmez­le tatlandırılarak karıştırılır. Hazırlanan şuruptan kahvaltıdan önce ısıtılarak bir bardak içilir.

Makalemizn sonuna gelirken ,  vişnenin faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri üzerine hazırladığımız yazımızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğu kanaatiyle , sıradaki makalemizinde dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder