27 Ekim 2014 Pazartesi

yabani hindiba

Bitkilerimiz.org olarak bu makalemizde yabani hindiba otunun faydalarıi yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini değerli okurlarımız için araştırdık. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Yabani Hindiba 

 

yabani hindiba (Cichorum İntybus), papatyagiller  familyasının yaygın bir bitki türüdür. Çiçekleri sarı, yaprakları yeşil olsa da bitkinin adına “karahindiba” denilmiştir. Karahindiba Nisan ve Mayıs aylarında tüm tarla kıyılarında çayırlık alanlarla yol kenarlarında yetişen, çok yıllık sarı çiçekli otsu bir bitkidir.

Acıgünek, güneyik, arslandişi ve radika olarak da bilinir. İçi “kengel” denilen acı bir sütle dolu uzun kazık kökü, rozet halinde tabanda toplanmış olan derin dişli yapraklarını ve yapraklardan daha uzunca olan çiçek saplarını taşır.

Bu sapların tepesinde kömeç halindeki altın sarısı çiçekleri ilkbahardan sonbaharın ortasına kadar açar. Daha sonra bu çiçek kömeçleri karahindibanın tohumlarını taşıyan beyaz toplara dönüşürler. Bu beyaz topçukları oluşturan meyve kapçıkları en hafif rüzgarda bile uçup çevreye dağılır. Bitki böylece yaydığı tohumlarıyla çoğalır. Hortum şeklinde kesilip çok güzel ses çıkardığı için bu ismi almıştır.

 

Yabani Hindibanın Faydaları

 

Besleyici değeri oldukça yüksek olan Karahindiba, % 5′e varan yüksek bir oranda potasyum içermesinden dolayı, en iyi doğal potasyumkaynaklarından biridir. A vitamini, C vitamini ve nikotinik asit ile kalsiyum  mineralleri yönünden de zengindir.

Ayrıca, torexacin, retinol, levulin, inulin ve şeker gibi bileşik ve vitaminler içerir. Bu nedenle yaprakları salatalara katılıp yenir. Kökü de, yaşken doğranıp salatalara katılır.

Besleyici değeri yüksek bir sebze olan karahindiba vücuda güç ve zindelik verir. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. İdrar söktürür ve safra salgılarını arttırır. Mesane ve kalınbağırsak iltihaplarını gidermekte faydalıdır. Anne sütünü arttırır. Sarılıkta ve gut hastalığında faydalıdır. Uykusuzluğa iyi gelir. Karaciğer şişkinliğini indirir. Böbrek ve safra taşlarını düşürmeye yardımcı olur.

 

Habani Hindiba Nasıl Kullanılır

 

Kurutulan kökü birçok ülkede öğütülüp acı hindiba kahvesi olarak içilir. Avrupa’nın bazı ülkelerinde ve Hindistan’da tarımı yapılan türleri vardır ve bunların çiçek büyüklüklerinin çapı yedi santimetreye kadar varır. Kavrulmuş köklerinin toz elde edilmesiyle elde edilen ürün Avrupa’da kahve yerine kullanılmaktadır.

Sebze olarak yetiştirilen karahindibanın yaprakları salata olarak tüketilebilir. Kökü de yaşken doğranıp salatalara katılabileceği gibi kurutulduktan sonra öğütülerek kahveye yapımında da kullanılır.

Yaprakları kaynatılıp lapa haline getirildikten sonra harici olarak egzama ve sivilcelerin üzerine sürülürse faydalı olur. Ayrıca, cildi temizleyici ve nemlendirici etkisi nedeniyle yüz maskelerine de katılabilir.

 

Hindiba Çayı

 

Hindiba kökü , çiğ yenildiğinde veya kurutulup çay biçiminde kullanıldığında , kan temizleyici , sindirim kolaylaştırıcı , ter ve idrar söktürücü ve canlandırıcı etkilere sahiptir. Ot ve kök-ot kısımları için belirtilen miktarlar bir fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir.

Makalemizin sonuma gelirken yabani hindiba hakkında hazırladığımız çalışmamızın sizlerin beğenisini kazandığı kanaatiyle, sıradaki yazımızında dikkate değer oldunu vurgulamak istiyoruz. Makalemize ilgi gösterdiğiniz için teşekkür eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder