27 Ekim 2014 Pazartesi

Yabani pelin otu

Bitki camiasında taşığı etken maddelerden kaynaklı dikkatli kullanılması gereken yapısıyla bilinen yabani pelin otunun faydaları, zararları, yapısal özellikleri ve kullanımı hakkında hazırladığımız yazımızın okurlarımızın faydalanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

Yabani Pelin Otu 


Yabani Pelin otu (Artemisia absinthium), papatyagiller (Asteraceae) familyasından Anayurdu Avrupa olan; ülkemizde Kuzey, İç ve Güney Anadolu’da yabani olarak yetişen çok yıllık dayanıklı otsu bitkidir.
 Dağlarda yetişen tadı acı olan bir çiçektir. Yabani pelin otu .120 cm’ye kadar uzayabilen bu bitki grimsi ya da beyazımsı yeşil renkli, parçalı yapraklıdır. Itırlı bir bitkidir.

Hekimlikle kullanılır. Genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir, kırmızı çiçekleri vardır. yabani pelin otu % 0.003-0.2 arasında uçucu yağ içermektedir. Uçucu yağın en önemli kısmını cineol adı verilen esansiyel bir yapıya sahiptir. bu özelliği ile özellikle parfüm sektörünün vazgeçilmez bitkilerindendir. Bunun yanında Thujon , pinen gibi mentol ve halisünatif özelliği olan bir maddeler deiçermektedir.

Antik çağda ilaç olarak kullanılmış olan pelin otu, absinth, absinthe, absenta olarak da bilinen absent adlı alkollü içkinin ana maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu içki pelin otunun fermente edildikten sonra imbikten çekilmesiyle elde edilmektedir. İlaç-içki yapımında kullanılır. Oldukça acı bir ottur.

 

Yabani Pelin Otunun Faydaları

 

  • Kuvvet verici, bağırsak gazlarını giderici flavon glikozitleri ile idrar söktürücü ayrıca ateş düşürücüdür. 
  • Pelin otu tembel ve mide suyu azlığı ile seyreden gastritli midelerde mide tonosunu ve salgılarını arttırarak faydalı olur. 
  • Sindirimi zor olan besinlerin hazmını kolaylaştırır. 
  • Safra kesesi çalışması ve safra yapımını arttırır. 
  • Tonik etkisiyle kan dolaşımını artırdığından vücuda zindelik verir. 
Bu sebeple ameliyat ve hastalıkların nekahat devirlerinde ve gripte direnci arttırmak için verilir.

 

Yabani Pelin Otunun Zararları 

 

İçeriğinde barındırdığı,Thujon , pinen gibi mentol ve halisünatif özelliği olan bir maddeler ileri derecede halüsünatif etkiler barındırdığından, uzman/doktor gözetinde kullanılması önemlidir.
3 haftadan fazla içilmemeli, hamileler asla içmemelidir. Şayet aşırı dozajda veya uzun süre alınırsa öncelikle bağımlılık yapar, merkez sinir sistemine, beyne, böbreklere zarar verebilir, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma ve kramplara neden olabilir.

yabani pelin otu nasıl kullanılır

yabani pelin otu çayı


Yarım-bir tatlı kaşığı kuru karışım üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek 10-15 dakika süreyle demlendirilmeye bırakılır. Böylece hazırlanan çay, günde iki-üç kez birer bardak olarak içilebilir.

Pelin otu çayını 3 hafta içtikten sonra 2-3 hafta ara vermek gerekir, yoksa birleşimindeki eterik yağ türevi zehirlenmelere neden olabilir. Haricen vücuda sürülürse haşereleri uzaklaştırır. Yine aynı amaçla giysi aralarına ve evde çeşitli yerlere konulabilir.

Yazımızın sonuna gelirken, Yabani Pelin Otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derlediğimiz makalemizin sizlerin yararlanabildiği bir çalışma olduğunu umudediyoruz. Sıradaki makalemiznde dikkate değer bir çalışma olduğunu belirtir, iyi okumalar dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder