26 Ekim 2014 Pazar

Yakı otu

Bu yazımızda yakı otunun özellikleri, kullanım yöntemleri ve faydalarını incelemiş bulunmaktayız. Çalışmamızın sizlerin yararlanabileceği bir yazı olacağı temennisiyle iyi okumalar dileriz.

 

Yakı Otu

 

Yakı otu (Epilobium angustifolium), Küpeçiçeğigiller familyasından, nemli yerlerde yetişen, çoğunlukla çok yıllık, ender olarak 1-2 yıllık bir bitkidir. Kırmızı renkte çiçekler açan ve uzun kapsül şeklinde meyvesi olan, otsu bir bitkidir. Tanen, şekerler, yağ ve müsilaj içerir.

 

Yakı Otunun Faydaları

 

  • Kabız edici ve idrar söktürücüdür. 
  • Lapası yanıkları, cilt yaralarını ve şişlikleri giderir. 
  • Prostat büyümesini önlemeye yardımcı olur. Prostat hastalıkların da (prostat iltihabı, prostat büyümesi) kullanılan etkin bir bitki olarak tanınmış ve gerçek bir başarı göstermiştir.
  • İltihap giderici ve spazm çözücüdür. 
  • Vücutta biriken zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırmasına yardımcı olur. 
  • Öksürüğü giderici etkileri ile astım ve boğmaca gibi öksürüklü hastalıklarda faydalıdır.

 

Yakı Otunun Zararları

 

Yakı otu özellikle sindirim ve bagırsak sorunları olan kişilerin dikkatli kullanması gereken bir bitkidir. içerindeki müsülajın ,  otun suyla  temas ettiğinde su alarak şişmesi, mide bağırsak kanalında sindirilemeyen ve emilemeyen bitkisel kaynaklı bileşiklere sahip olması, dikkatli kullanımı açısından göz ardı edilmemelidir.

 

Yakı Otu Nasıl Kullanılır

 

Yakı Otunun kurutulan kökleri ve yaprakları suda kaynatılarak kullanılabilir. Köklerinin kaynatılması ile elde edilen çayı içilebilir ya da gargara olarak kullanılır. Haricen ise lapa haline getirilen yaprakları ya da soyulmuş kökleri kullanılabilir.

 

Yakı Otu Çayı

 

Yakı Otu Çayı Hazırlama İçin; 1 tatlı kaşığı yakı otu, 1 su bardağı kaynar su ile demlenir. Su bardağının ağzı kapatılarak yaklaşık 10 dakika demlenmeye bırakılır ve demlenince süzülür. Taze olarak demlenen çay, sabah aç karnına ve akşam yemeğinden yarım saat önce olmak üzere günde 2 defa 1’ er bardak içilir.

Yakı otu çayı 2 haftadan fazla içilmemelidir. 2 haftalık kürden sonra 2-3 gün ara vermek gerekmektedir. Yakıotu ısırgan otu ile eşit oranda karıştırılarak kullanılabilir. 

Makalemizn sonuna gelirken, yakı otunun faydaları , yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri hakkında derladiğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabildiği bir yazı olduğunu umudediyoruz. Sıradaki yazımızında dikkate değer olduğunu vurgulamak ister ve iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder