27 Ekim 2014 Pazartesi

Yarpuz

  Yarpuz bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntenlerini derlediğimiz bu yazımızın sizlerin faydalanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, keyifli okumalar diliyoruz.

 

Yarpuz 

 

Yarpuz; (Mentha pulegium) (Filiskin, Narpuz, Pülüskün, Yabani nane) Ballıbabagiller familyasındandır. 10-30 cm. boylanabilen, çok yıllık dayanıklı nane türünden, otsu bitkidir.

Diklemesine veya toprağın üzerine yatarak gelişen iki türü vardır. Gövdesi ve yaprakları tüylüdür.Yaprakları kısa saplı olup, oval şekildedir.Yaprakları çiçeğinin hemen altında bulunur. Çiçekleri morumsu pembedir. Çiçek ve yaprakları gövdeye belli aralıklarla sıralanmıştır. Bitki, döktüğü minik tohumlarıyla çoğalır. Kuvvetli kokusu vardır.


Anadolu’nun pek çok yöresinde sulak çayırlarda ve akarsu kenarlarında doğal olarak yetişir. En fazla Akdeniz Bölgesinde görülür. Yarpuz bitkisi çiçek açmaya başlamadan önce toplanır ve gölge bir yede kurutulur. Paslı gibi gözüken yapraklar kurutulurken ayıklanmalıdır.

 

Yarpuzun Faydaları

 

  • Yarpuz, kuvvet verici etkiye sahiptir. 
  • Nefes yollarını açıcı özelliği vardır. 
  • Yarpuz hazmı kolaylaştırır. 
  • Yarpuz gaz gidericidir., Yarpuz suyu balgam ve safra söktürücü olarak kullanılır. 
  •  Vücudu rahatlatır ve ferahlık verir. Bedende oluşan spazmik ağrıları ve stresi gidermeye yardımcı olur.
  • Mideyi kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Mide bulantısına iyi gelir.

Kadınlarda rahmin büzülmelerini güçlendirerek regil dönemini kolaylaştırıp rahatlatır. regil sürecini kolaylaştırır, fakat hamilelerde düşüğe sebep olabileceği için gebelikte kullanılmamalıdır. 

Sindirimi kolaylaştırır. Balgam söktürücüdür. Mide ve bağırsaklarda şişkinlik oluşturan gazları söktürür. Bedende oluşan spazmik ağrıları ve ruhsal endişeleri giderir. Kadınlarda rahmin büzülmelerini güçlendirerek aybaşı dönemini kolaylaştırıp rahatlatır.

Yarpuz Nasıl Kullanılır

Yarpuz ÇayıYaprakları kurutulduktan sonra nane gibi kullanılabilir. Kurutulan yaprakları demlenerek hazırlanan çay 2-3 bardak içilebilir. Fazla miktarda kullanmak tavsiye edilmez. 1-2 tatlı kaşığı kurutulmuş Yarpuz yaprağı üzerine 1 bardak kaynar su dökülür. 10-15 dakika süreyle demlendirilir. Bu çay, günde üç kez içilebilir.

 

Yarpuzun Zararları

 

Fazla yenirse göz kararması ve baş dönmesi yapar. Düşüğe neden olabileceği için gebelikte Yarpuz alınmamalıdır. Böbrek sorunu olanlar da Yarpuz almaktan kaçınmalıdır.

Makalemizin sonuna gelirken yarpuz bitkisinin yapısal özellikleri, faydaları ve kullanım yöntenlerini derlediğimiz yazımızın sizlerin faydalanabildiği bir yazı olduğunu umudediyoruz. Bitkilerimiz.org olarak sıradaki yazımıznda dikkate değer olduğunu vurgulamak ister, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder