27 Ekim 2014 Pazartesi

Yemlik otu

 
Bu yazımızda yemlik otunun faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemlerini incelemiş bulunuyoruz. Bitkilerimiz.org olarak hazırladığımız çalışmamızın okuyucularımızın yararlanabileceği bir yazı olduğunu umudediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Yemlik otu

 

Yemlik otu; (Scorzonera Hispánica) Familyasındandır. Baharla birlikte bahçe ve çayırlarda kendiliğinden biten bir bitkidir.

Yemlik vitamin ve mineral bakımından zengin olan bir ot türüdür. A , C , E , B2 , B6 vitaminleri ve demir, kalsiyum mineralleri bakımından oldukça zengindir.

Bu vitamin ve minerallerin yetersizliği kansızlık, cilt bozuklukları, sindirim ve sinir sistemi bozukluklarına neden olabilmektedir.

 

Yemlik Otu Faydaları

 

Yemlik içeriğindeki vitamin ve mineraller ile çeşitli hastalıklara, ilaçlara, bazı kimyasal maddelere ve hava kirliliğine karşı vücudun direncini artırır, ısı değişimlerine karşı vücudu korur. Böylece vücudun savunma mekanizmaları güçlendirilmiş olur.

  • Yemlik otu,  kansızlık için faydalıdır. 
  • Vücudun savunma mekanizmaları güçlendirir. 
  • Yemlikte bulunan A vitamini depolanabilme özelliğine sahiptir. 
  • Yemlik, gebeler ve anneler için de önemli bir besin kaynağıdır.
Yemlik otunun çiçeğinde, yaprağında ve kökünde panzehir etkisi vardır. Yaprağının öz suyu yılanın soktuğu yere uygulanırsa zehri yok eder. Yemlik otun suyu ateşli hastalıklarda kullanılır. Yemlik beslenme açısından oldukça önemli bir vitamin çeşidi olan Folikasit (B9) bakımından da zengin bir besindir. Folikasit, gebeler ve anneler tarafından diğer insanlara göre günlük olarak daha fazla tüketilmelidir. Bu açıdan yemlik, gebeler ve anneler için de önemli bir besin kaynağıdır.

 

Yemlik Otu Nasıl Kullanılır

 

Çiğ olarak salatası yapılarak yenirse, iştah açar, Yemlik sebze yemeği olarak yenirse, mide ve bağırsaklarda son dereceli yararlı olur.

Yemlik otunun köklerinde sütlü bir madde bulunur. Bu sütten çok yararlı sakızlar yapılır. Yemlik sakızı, tükürük bezleri üzerinde yararlı tesirler yaratır. Ağız kuruluğunu önler, sindirimi kolaylaştırır .

Eskiden genç kızların güzelleşmek için yemlik otunun sütünü yüzlerine sürdükleri de bilinmektedir. Genellikle yazın güneşli havalarda, güneşin yüz hatlarını yaktığı ve bundan yemlik sütünü kullanarak korundukları da söylenmektedir.

Kökü iyice yıkanıp temizledikten sonra mermer bir havanda dövülür. Bu karışım kendi damıtılmış suyu ile kaynatılıp bir miktar şeker ile usulünce pişirilir, Bu şerbet ateşli hastalıklara şifadır. Kökü iyice yıkanıp temizledikten sonra mermer bir havanda dövülür. Bu karışım kendi damıtılmış suyu ile kaynatılıp bir miktar şeker ile usulünce pişirilir, Bu şerbet ateşli hastalıklara şifadır.

Yazımızın sonuna gelirken , yemlik otu ile ilgili hazırladığımız çalışmamızın sizlerin yararşanabildiği bir yazı olduğu kanaatiyle, bir sonraki makalemizin de dikkate değer olduğunu vurgulamak istiyoruz. Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder