27 Ekim 2014 Pazartesi

Yer fıstığı

 
Bitkilerimiz.org yerfıstığının yapısal özellikleri, faydaları ve yağıda dahil olmak üzere kullanım yöntemleri hakkında derledğimiz makalemizn sizler için faydalı olacağını ümidediyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Yerfıstığı 

 

Yerfıstığı (Arachis hypogaea), Yerfıstığı baklagiller familyasından yazlık tek yıllık bir bitkidir ve meyvelerini toprak altında meydana getirmesiyle diğer bitkilerden farklılık gösterir. Önemli bir B vitamini kaynağı olan yerfıstığının bileşiminde ortalama %25 protein, %46 yağ, %16 karbonhidrat ve %5 mineral madde bulunmakta ve meyveleri fosforca zengin amino asitleriçermektedir.

100 gr. yerfıstığı içi 600 kcal.enerjiye sahiptir. İç tanesinde çeşitlere göre değişmekle birlikte %40/60 oranında yağ bulunmaktadır. özellikle yağ sanayi ve çerez yapımı başta olmak üzere, sapı kuru ot ve kabuğu da çeşitli şekillerde değerlendirilen değerli bir bitkidir.

Yerfıstığı yağı yüksek oranda oleik asit içermesi nedeniyle gerek fiziksel özellikleri ve gerekse besin değeri bakımından çeşitli bitkisel yağlar içinde zeytinyağına en yakın bitkisel yağ olarak tanımlanır.

 

Yerfıstığı Yağının Faydaları

 

Yer fıstığı tohumunda yağ oranının çok yüksek olması yer fıstığının birçok yağlı tohumlar arasında bitkisel yağ üretimi bakımından önemli bir yer almasını sağlar.

Yer fıstığı yağının tadı güzel olup, rengi açık, görünüşü berrak ve yüksek sıcaklık derecelerine karşı oldukça dayanıklıdır. Yerfıstığı yağı kabızlığa iyi gelir. Gastrit, Mide yanması ve ekşimesi şikâyetlerini azaltır.

İçinde doğal halde bulunan antioksidan maddelerden dolayı kızartıldıktan sonra bir süre saklanacak olan gıda maddeleri için özellikle tercih edilir.

 

Yerfıstğının Faydaları


  • Yerfıstığı vücuda enerji ve kuvvet verir. 
  • Kasların ve kemiklerin güçlenmesini sağlar. 
  • Cinsel gücü arttırır. 
  • Zihinsel ve bedensel yorgunluğu giderir. 
  • Kalp sağlığına iyi gelir. Kandaki kolesterol oranını düşürerek kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. 
  • Başta Meme, prostat ve kalın bağırsak kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. 
  • Bağışıklık sistemini destekler. 
  • Kandaki şeker oranını ayarladığı için şeker hastalarına faydalıdır.

 

Yerfıstığı Nasıl Kullanılır 

 

Yerfıstığı, besin değerinin üstün ve tüketiminin çok değişik şekillerde olabilmesi nedeniyle diğer yağlı tohumlar arasında farklı yer edinmiş olup, insan beslenmesinde gerek enerji ve gerekse protein açıklarının karşılanmasında kullanılabilecek gıda maddelerinin en başta gelenlerinden biridir.

 

Yerfıstığı Yağı

 

Yer fıstığı yağı,  tohumundan soğuk pres yöntemi ile elde edildikten sonra arta kalan küspe üstün bir protein kaynağıdır. Dâhilen günde 2–3 damla bir fincan suya damlatılarak kullanılır. Haricen cilde masaj yapılarak kullanılabilir.

Yer fıstığı küspesinden sağlanan proteinin besin değeri yüksek olduğundan çeşitli çocuk mamalarının hazırlanmasında ve proteince yeterli olmayan gıda maddelerinin protein değerinin yükseltilmesinde yararlanılır.

Yer fıstığı, semiz otunun sıkılarak elde edilmiş suyuyla tüketilirse mide yanmasını ve acılığını dindirir.  Yer fıstığı bal ile yenilirse kuvvet verir. Böbrekleri kumlardan temizler. Fıstığı dövüp bal ile macun yaparak her gün aç karnına10 grammiktarı felç geçiren hastalara iyi gelir. Fıstık dalını suda kaynatıp, o su ile yara bere içinde olan yerler temizlenirse çabuk iyileşme görülür.

Makalemizin sonuna gelirken, yerfıstığının yapısal özellikleri, faydaları ve yağıda dahil olmak üzere kullanım yöntemleri hakkında derledğimiz çalışmamızın sizlerin yararlanabilği bir makale olduğunu kanaatiyle, sıradaki yazımızında dikkate değer bir yazı oldunu vurgulamak istiyoruz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder