25 Ekim 2014 Cumartesi

Yerelması

Bu makalemizde ülkemizde tüketimi azımsanmayacak miktarlara ulaşmış olan yerelmasının, faydaları, yapısal özellikleri ve kullanım yöntemleri incelenmiştir. Yazımızın siz değerli okurlarımızın yararlanabileceği bir makale olduğu ümidiyle iyi okumalar dileriz.

Yerelması


Yerelması (Helianthus tuberosus), papatyagiller ailesinden, ayçiçeğigiller cinsinden, yenilebilir, köksapları yumru durumunda olan bir bitki türüdür.Turpa benzer bir dokusu ve tatlımsı bir tadı vardır.
Parlak sarı renkte çiçekler açan ve toprak altında patatese benzer yumruları olan bir sebze türüdür.

Besleyici bir sebze olan Yer Elması, A ve C vitaminleri ile kalsiyum, demir ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Besin değeri patatese yakındır.

İçeriğindeki vitamin ve minerallarin oranlamarı ise şöyledir:
A vitamini 30.0 IU
C vitamini 6.0 mg
Folat 19.5 mcg
Kalsiyum 21.0 mg
Demir 5.1 mg
Magnezyum 25.5 mg
Fosfor 117 mg
Potasyum 643 mg
Sodyum 6.0 mg
Protein 3 g

 

Yerelmasının faydaları

 

  • Karbonhidrat miktarının düşük olması sebebiyle şeker hastalarının kullanabileceği iyi bir besin kaynağıdır. Nişasta bulundurmayan ve kalorisi sıfıra yakın olan tatlı yerelması kökleri çok iyi bir besin olduğu gibi, şeker hastalarına da tavsiye edilir.
  • Vücut direncini ve cinsel gücü arttırır. İçerdiği besin değerleri ile kansızlığa iyi gelir. 
  • Anne sütünü arttırmaya yardımcı olan yer elması emziren anneler için de faydalıdır. 
  • İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. 
  • Böbreklerin düzenli çalışmasına yardımcı olur.
  • Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. 
  • Romatizma, mafsal ve nikris ağrılarını hafifletir. 
  • Basur şikayetlerini azaltır. 
  • Cildi güzelleştirir.

Yerelmasının ZararlarıYerelmasının içinde inulin ( lifli bitkiler katagorisinden ) adlı bir madde var. Bu maddenin en önemli özelliği yoğun liflerden oluşmasıdır. mide ve  Bağırsaklar için faydalı olmakla beraber lifli bitkilerin sindirimininin zoluğu, tüketimi açısındanda dikkat gerektirmektedir.Aynı sebebten kaynaklı yerelması gaz sorunu yaratabilir.

Ayrıca, yerelmasının içinde çok az miktarda nitrat adı verilen bir madde vardır. nitrat yapısında belirli oranlarda azot içerdiğinden kaynalklı özellikle sulu yemeklerde kullanılmaması önerilmektedir.

 

Yerelması Nasıl Kullanılır

 

Yer Elmasının kökü haşlanarak yemeği yapılır ve yenir. Suyu ile saçlar yıkanırsa saç diplerini kuvvetlendirir. Ezilip lapa haline getirildikten sonra şişliklerin üzerine konursa faydası görülür. Besin değerleri yüksek kalorisi düşük bir besin olduğu için diyet yapanlar kullanabilir.

Makalemizin sonuna gelirken , yerelması hakkında derlediğimiz çalışmamızın sizlerin faydalanabilği bir yazı olduğunu umuyor , bir sonraki makalemizinde dikkate değer oldunu vurgulamak istiyoruz. İlginiz için teşekkür eder iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder